Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk

Polacy jeszcze nigdy tak silnie nie byli reprezentowani wśród najbogatszych ludzi świata. Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się aż sześć nazwisk z naszego kraju.
Zobacz wideo

"Forbes" odnotował rekordową liczbę Polaków plasujących się na liście światowych miliarderów. Do tej pory w tym gronie znajdowały się góra trzy nazwiska. W tym roku jest ich aż sześć.

Rodzeństwo Kulczyków z 3,8 mld dol. na koncie zajmuje 588 miejsce na liście. Michał Sowołow jest 729. (3,2 mld dol. majątku), a właściciel Polsatu 859. (2,8 mld dol.). Na miejscu 1650. znaleźli się Dariusz Miłek i Jerzy Starak (właściciel Polpharmy), z majątkiem 1,4 mld dol. 1,2 mld i 1867. miejsce zajął Tomasz Biernacki, właściciel sieci Dino. 

W rankingu światowych miliarderów niegdyś znajdowali się m.in.  Leszek Czarnecki, który w 2015 roku miał majątek wart 1,3 mld dol. i zajmował miejsce nr 1500, Ryszard Krazue (897. miejsce, 1,3 mld dol. majątku), Jan Wejchert (z identycznym majątkiem i miejscem w rankingu), Bogusław Ciupał (1 mld dol. miejsce 1062). 

Jak zmieniał się polski ranking bogaczy? Kulczykowie nie są już "jedynką"

Na pierwszym miejscu zestawienia najbogatszych Polaków znalazł się Michał Sołowow. Właściciel Barlinka ma na koncie majątek wart 13,3 mld zł. To o 1,92 mld zł więcej niż rok temu. I niemal dwa razy więcej, niż w roku 2016.

Na pierwszym miejscu listy "Forbesa" mogłoby też znaleźć się rodzeństwo Kulczyków, ale tylko, jeśli ich majątek traktować łącznie. Brat i siostra, w ubiegłym roku zdecydowali się na podział fortuny odziedziczonej po zmarłym w 2015 roku ojcu. Razem mają 13,64 mld zł, ale osobno - po 6,82 mld zł, zajmując 3 miejsce w zestawieniu (ex aequo, przez co pozycja nr 4 jest pusta). I właśnie w ten sposób ujęto ich w zestawieniu. Warto dodać, że Sebastian i Dominika Kulczykowie przez rok stracili 262 ml zł. 

Czytaj też: 100 najbogatszych Polaków stulecia według 'Wprost'. Nie tylko Kulczyk i Solorz

Solorz trzyma się mocno 

Podobną kwotę, 200 mln zł, stracił "numer dwa" w rankingu. Zygmunt Solorz ma majątek wyceniany na 10,01 mld zł. Składa się głównie z akcji Cyfrowego Polsatu (57,3 proc. akcji) i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (51,5 proc. akcji). 

Na pozycji 5. uplasował się Jerzy Starak, właściciel m.in. Polpharmy. Jego majątek to 6 mld zł. Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz sieci Dino znalazł się na pozycji nr 6. Jego majątek wyceniono na 5,09 mld zł. To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy wartość wynosiła 4,17 mld.  Na siódmym miejscu zestawienia widnieje współwłaściciel sieci CCC Dariusz Miłek. Jego majątek wyraźnie się skurczył - z 5,03 mld do 3,88 mld zł.

CD Projekt daje fortunę

W zestawieniu "Forbesa" wyróżnia się też trójka akcjonariuszy CD Projekt. Studia, które stoi m.in. za "Wiedźminem", jedną  z najbardziej dochodowych polskich gier w historii. Marcin Iwiński ma akcje spółki warte 2,31 mld zł, Michał Kiciński 1,99 mld zł, Piotr Nielubowicz 1,16 mld, Adam Kiciński 631 ml zł. Każdy z nich w ciągu ostatniego roku zyskał po kilkaset milionów. Kurs spółki poszybował bowiem w górę - z ok. 50 zł w roku 2016 do 180 dziś.  

Zobacz wideo
Więcej o: