Renciści socjalni otrzymaj wyższe świadczenie i "trzynastkę". 360 zł więcej co miesiąc, 1100 w maju

Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że osoby pobierające rentę socjalną również otrzymają "trzynastki". Dobrych wiadomości jest więcej.
Zobacz wideo

Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, podczas konferencji odbywającej się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiedziała spore zmiany dotyczące osób pobierających renty socjalne.

Po pierwsze, również one zostaną objęte programem "trzynastek", czyli dodatkowego świadczenia w wysokości 1100 zł brutto. Jest to o tyle istotne, że przez kilka ostatnich dni mieliśmy do czynienia z dwugłosem w tej sprawie. Elżbieta Rafalska i Beata Szydło deklarowały objęcie programem nie tylko emerytów. Była premier potwierdziła swoje stanowisko w trakcie wywiadu udzielanego radiowej Jedynce - świadczenie otrzymają również renciści. Stanisław Karczewski, marszałek senatu, mówił zaś, że z to co rozumie, sprawa dotyczy tylko emerytów.  

Do takiej samej kwoty (1100 zł) wzrośnie też wysokość minimalnej renty socjalnej. Oznacza to, licząc od roku 2015, wzrost świadczenia o 360 zł brutto. Nowa kwota zacznie obowiązywać od marca

W górę, do 215,84 zł, pójdzie też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tu różnica wynosi ok. 30 zł miesięcznie. 

Specjalny zasiłek opiekuńczy został podniesiony do 620 zł, w zeszłym roku wynosił o sto złotych mniej. 

Podczas konferencji minister Rafalska zapewniła też, że resort przygotowuje kilka zmian, które pomogą pracodawcom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. W samym resorcie 6 proc. zatrudnionych to osoby z niepełnosprawnościami.

Koszty liczone w miliardach

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów to jedna z pięciu propozycji programowych PiS ogłoszona na sobotniej konwencji przez Jarosława Kaczyńskiego. Dodatkowe świadczenie, które może być wypłacane w tym roku, będzie kosztować w tym roku 8-9 mld zł. Oprócz tego rząd zdecydował wypłacać środki z "500 plus" również na pierwsze dziecko. W przyszłym roku koszt programu wyniesie ok. 50 mld zł. 

Więcej o: