Twój e-PIT. Łatwo o gafę i dużo niższy zwrot podatku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

Składając zeznanie podatkowe w usłudze "Twój e-PIT", warto zwrócić uwagę na zawartość pola 116, tj. "Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne". Niedopatrzenie może sprawić, że wyliczona w zeznaniu nadpłata będzie nawet o kilka tysięcy złotych niższa.
Zobacz wideo

Zaczęło się od tego, że znajome małżeństwo poprosiło mnie o rozliczenie ich PIT-37. W tym celu zalogowałem się danymi męża w tej rodzinie do usługi "Twój e-PIT". W jego indywidualnym rozliczeniu wyszła nadpłata ok. 2236 zł. W tej kwocie 1510 zł to zwrot podatku, a ok. 726 zł to dodatkowa ulga na dwoje dzieci (reszta z ulgi na dzieci, czyli blisko 1500 zł, "wchodzi" jako odliczenie od podatku).

fragment podglądu PIT w usłudze 'Twój e-PIT'fragment podglądu PIT w usłudze 'Twój e-PIT' .

Jednak po dodaniu do zeznania jego żony (w 2018 r. nie osiągnęła dochodów, ale przepisy i tak pozwalają w takiej sytuacji na wspólne rozliczenie), a także ulg na dwoje ich dzieci okazało się, że do nadpłaty jest tylko... 1510 zł. Ewidentnie - coś tu nie grało. Nadpłata powinna być znacznie wyższa niż wcześniejsze 2236 zł, a nie niższa.

W podglądzie zeznania zauważyłem, że problemem jest puste pole nr 116 w sekcji H - "składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne". Jako że dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dziecko nie może przekraczać sumy z tego i sąsiedniego pola, jeśli nie było tam żadnej kwoty, to ani złotówka z 2224,08 zł przysługującej ulgi na dzieci nie została doliczona do łącznej kwoty zwrotu.

.. .

Było to o tyle zaskakujące, że wypełniając to samo zeznanie w programie e-Deklaracje, którego autorem wszak też jest Ministerstwo Finansów, w problematycznym polu nr 116 kwota 4894,05 zł "zaciągała się" sama po wpisaniu we wcześniejszych polach osobno składki na ubezpieczenie społeczne i osobno na zdrowotne. Tym samym łączna kwota zwrotu rosła do aż 3734 zł! Te same wyliczenia potwierdził doradca podatkowy, do którego zwróciłem się po poradę. Dlaczego więc w usłudze "Twój e-PIT" do zwrotu przy wspólnym rozliczeniu było o ponad 2,2 tys. zł mniej?

fragment zeznania PIT-37 w usłudze e-Deklaracjefragment zeznania PIT-37 w usłudze e-Deklaracje .

Ministerstwo Finansów: "To nie jest błąd"

O wyjaśnienie mojego problemu zwróciłem się do Ministerstwa Finansów. Okazało się, że w usłudze "Twój e-PIT" nie ma błędu. Należy jednak korzystając z niej zwrócić uwagę na jedną, nieoczywistą kwestię.

W pole 116 w PIT-37 wpisuje się kwoty, które są zapłacone i nie zostały odliczone w innych zeznaniach - PIT-36L, PIT-28, PIT-16A i PIT-19A. W systemie e-Deklaracje podatnik sam wprowadza kwoty składek do odliczenia z ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego. Deklaruje, że one nie były odliczone w innym zeznaniu podatkowym. Jeśli chodzi o "Twój e-PIT", my przenosimy do zeznania składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z informacji od płatnika, ale nie wiemy, czy podatnik tej składki nie rozliczył w innym zeznaniu podatkowym. Dlatego pozycja 116 nie wypełnia się automatycznie

- tłumaczy Renata Domasiewicz, Zastępca Dyrektora w Departamencie Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów.

Jest jednak sposób, żeby dodatkową ulgę na dzieci doliczyć. 

System pokazuje od razu podatnikowi dodatkowy przycisk "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dziecko". Tam trzeba kliknąć i tę ulgę samodzielnie dodać - wpisać kwotę sum składek ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego (nieodliczonych w innych zeznaniach - PIT-36L, PIT-28, PIT-16A i PIT-19A)

- tłumaczy Domasiewicz.

.. .

.. .

Faktycznie, po wybraniu tej opcji i wpisaniu tam sumy składek, pozycja ta jest dodawana do zeznania, i kwota do zwrotu robi się znacznie wyższa. W opisywanym przypadku chodzi o ponad 2,2 tys. zł.

.. .

Pozostaje pytanie - czy w usłudze Twój e-PIT nie powinno być lepiej opisane, że czasem trzeba samodzielnie zadbać, aby pozycja 116 nie pozostała pusta (a podatnik mógłby tam coś wpisać i dostać wyższy zwrot podatku)? 

Tam, gdzie nie przysługiwałby podatnikowi dodatkowy zwrot, przycisk "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dziecko" się nie pojawia. Pojawia się on wyłącznie, gdy widać, że można by było skorzystać z ulgi. Ale podatnik musi sam zweryfikować, czy rzeczywiście nie rozliczył już składek w innym dokumencie

- tłumaczy Renata Domasiewicz.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało także, że w najbliższych dniach wśród dostępnych w usłudze "Twój e-PIT" pytań i odpowiedzi znajdzie się informacja uczulająca, aby podatnicy (o ile mogą) samodzielnie dodawali sumę składek w pozycji 116 - jeśli nie jest ona uwzględniona w zeznaniu przygotowanym przez skarbówkę.

Teoretycznie - taką informację już można znaleźć, szukając w usłudze "Twój e-PIT" podpowiedzi.

.. .

Osobiście nie jestem jednak przekonany, czy mimo tej wskazówki wszyscy podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT są świadomi, że w niektórych przypadkach bez ich ingerencji feralne pole 116 pozostanie puste i należy je wypełnić (jeśli można), aby otrzymać dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci. Przyznam też, że nazwa pola, które należało wybrać - czyli "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci" - niespecjalnie sugerowała mi, że akurat to jest rozwiązanie mojego problemu, że akurat tam powinienem wpisać sumę składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. A przede wszystkim - że w ogóle muszę je dodatkowo wpisywać. 

Żeby nie było wątpliwości - usługa "Twój e-PIT" jest bardzo potrzebna i już naprawdę dobra i pomocna. Nadal uważam, że to rewolucja w rozliczaniu podatków i zachęcam do korzystania z niej. Zdaję sobie też sprawę, że to dopiero pierwszy rok "Twojego e-PIT-u", w pewien sposób testowy, i usługa wciąż będzie jeszcze rozwijana i doskonalona. Tymczasem po prostu uczulam - warto, wypełniając rozliczenie podobne do opisanego powyżej, zwrócić uwagę, czy na pewno pole 116 jest wypełnione, a dodatkowa ulga na dzieci doliczona.

Należy też pamiętać, że jeżeli ktoś złożył już zeznanie podatkowe, ale ma wątpliwości, czy na pewno zrobił to poprawnie i optymalnie, w ciągu pięciu lat może złożyć korektę. Łatwo uda się to zrobić także w usłudze Twój e-PIT.

Zobacz wideo
Więcej o: