Startuje rozbudowa obwodnicy Poznania. Budowa za 200 mln zł rozpocznie się 1 marca

Od piątku rusza rozbudowa południowej obwodnicy Poznania. Jest to odcinek autostrady A2 o długości ok. 16 km. Prace modernizacyjne będą kosztować łącznie 200 mln zł.
Zobacz wideo

W wyniku modernizacji obwodnica będzie miała po trzy pasy w obydwu kierunkach. Zanim to nastąpi, drogowcy będą musieli m.in. wzmocnić już istniejącą najezdnię. Zostaną także wymienione barierki ochronne i oświetlenie. Pierwsze prace rozpoczną się już w piątek, zaś te związane z budową trzeciego pasa ruszą 18 marca. Drogowcy zapewniają, że dotychczasowe dwa pasy będą dostępne dla kierowców.

Zakończenie tego etapu przebudowy autostrady zaplanowano na koniec roku. Całość projektu ma być sfinalizowana w 2020 r. i będzie kosztować łącznie 200 mln zł. Głównym wykonawcą prac jest wyłoniona w przetargu firma A2Route Sp. z o.o. z Pruszkowa.

Dobrą wiadomością przede wszystkim dla kierowców jest to, że najważniejszy zakres prac, czyli dobudowa trzeciego pasa, zrealizowana zostanie o pół roku szybciej, niż pierwotnie zakładaliśmy i zostanie zakończona w tym roku

- powiedziała rzecznik spółki Autostrada Wielkopolska Zofia Kwiatkowska, cytowana przez serwis WNP.pl.

Rekordowe środki na infrastrukturę

21 lutego został uzgodniony plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych ustalony został limit wydatków na rok 2019 dla każdego z województw.

W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy przeznaczymy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dla województwa wielkopolskiego w ramach FDS przeznaczono 470 mln zł.

Jak zapewnia ministerstwo infrastruktury, dofinansowanie ze środków FDS na zadania powiatowe i gminne będzie uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im niższy dochód własny, tym większa wartość subwencji. „Maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania” - czytamy w oświadczeniu resortu.

Więcej o:
Komentarze (7)
Startuje rozbudowa obwodnicy Poznania. Budowa za 200 mln zł rozpocznie się 1 marca
Zaloguj się
 • kmaza

  Oceniono 4 razy 2

  Kontrakt na 200 mln zł dostała spółka, która ma 5 tys. zł kapitału zakładowego - dla nie wtajemniczonych, do tej wysokości spółka będzie odpowiadać za swoje długi. Będzie się działo.

 • japiota

  Oceniono 3 razy 1

  Rozumiem że w następnych latach żeby wiara się nie nudziła będą ciągnąć 3 pas od Krzesin do Poznań-Wschód. Zbyt dużo radości by było gdyby zrobili wszystko za jednym zamachem.

 • kar.as

  Oceniono 1 raz 1

  Nazwa spółki sugeruje powiązania z operatorem. Zastanawia sposób finansowania. Jeśli kredyt, to im droższy tym lepszy. Ostatecznie to kierowcy + budżet państwa będą fundatorami spłat rat kredytu. A że bankierzy chodzą na tenisa na ten sam kort co menedżment operatora, to... :)

 • 2doxa

  0

  z obrazku wynika ze to 1/4 obwodnicy

 • klassa

  Oceniono 10 razy -4

  Startują to samoloty, zawodnicy, samochody wyścigowe itd. Budowa obwodnicy to albo rusza, albo rozpoczyna się - matołki z GW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX