Ostatni dzień na złożenie wniosku na "małe przetwórstwo". Dotacje nawet do pół miliona złotych

Piątek jest ostatnim dniem naboru wniosków na tak zwane małe przetwórstwo. Rolnicy, którzy przetwarzają swoje produkty, na przykład mleko, mięso czy zboża, mogą otrzymać do 500 tysięcy złotych. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 procent kosztów na realizację inwestycji.
Zobacz wideo

Od tego roku z oferty skorzystać mogą dwie grupy beneficjentów: rolnicy, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa oraz osoby prowadzące lub podejmujące prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego. Maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać rolnicy zajmujący się małym przetwórstwem została podniesiona z 300 do 500 tysięcy złotych. W przypadku rolniczego handlu detalicznego można dostać maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Dofinansowanie można otrzymać między innymi na zakup maszyn, urządzeń niezbędnych do produkcji i przetwarzania, na budowę lub modernizację budynków.
Po pozytywnej weryfikacji wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisze umowy z rolnikami. Będą oni mieli 2 lata na to, aby zrealizować inwestycję.
Agencja podkreśla, że w tym naborze wprowadzono ułatwienia dla rolników.

Rolnicy składając wniosek o przyznanie dofinansowania nie będą zobowiązani do przedstawienia, wymaganych dotychczas, decyzji czy pozwoleń dotyczących inwestycji. Będzie je można dostarczyć dopiero na etapie rozliczenia, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie.

Więcej o: