Emerytury i renty od dziś w górę. Do tego zwrot podatku. Wiemy, ile można zyskać

Emeryci i renciści w tym miesiącu zyskają dodatkowe pieniądze z dwóch różnych źródeł. A jeszcze w tym roku mają otrzymać dodatkowe pieniądze z "trzynastek" Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

W marcu emeryci i renciści mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z dwóch źródeł. Pierwsze to zwrot nadpłaconego podatku. W zeszłym roku podniesiono bowiem kwotę wolną od podatku. Przez kilka miesięcy wysokość potrącanego podatku się jednak nie zmieniła, dlatego władze oddają obywatelom nadpłacone pieniądze. Osoby z najniższym uposażeniem, wynoszącym ok. 1000 zł brutto, na zmianie przepisów zyskają ok. stu złotych. Ta wypłata będzie jednorazowa.

Drugie źródło pieniędzy: waloryzacja

Zwrot części podatku pokryje się w czasie z zaplanowaną na ten rok waloryzacją. W tym roku wyniesie ona nie mniej niż 70 zł brutto. Na podwyżkę może liczyć 6,27 mln osób. 

Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 147,30 zł brutto. Osoby otrzymujące świadczenie powyżej tej kwoty zyskają 3,26 proc.

Najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione do:

- 1 100 zł brutto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (obecnie świadczenia te wynoszą 1 029,80 zł brutto);

- 825 zł brutto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Co istotne ZUS sam obliczy kwotę zwróconego podatku i wysokość podwyżki. Dodatkowe środki trafią do emerytów i rencistów w tym miesiącu.

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów

Podczas konwencji programowej PiS Jarosław Kaczyński ogłosił kilka istotnych obietnic wyborczych. Oprócz zmian w programie 500 Plus, dzięki którym świadczeniem objęte mają być wszystkie dzieci, szef Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział też wypłatę "trzynastek" dla emerytów. Każdy z nich miałby zyskać co roku dodatkową wypłatę w wysokości 1100 zł. Program o nazwie Emerytura Plus ma ruszyć w maju.

Czytaj też: Komisja Jakiego przyznaje odszkodowania. Tych pieniędzy na razie nikt nie zobaczył

Początkowo z obozu władzy dochodziły sprzeczne sygnały - część polityków twierdziła, że "trzynastka" przysługuje tylko emerytom, część twierdziła, że na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też renciści. Okazało się, że aktualna jest ta druga wersja.  Beata Szydło deklarowały objęcie programem nie tylko emerytów. Była premier potwierdziła swoje stanowisko w trakcie wywiadu udzielanego radiowej Jedynce - świadczenie otrzymają również renciści.

Więcej o: