Wyraźny sygnał ostrzegawczy. Wskaźnik przemysłu zwiastuje hamowanie gospodarki

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu spadł w lutym do 47,6 punktu. To najsłabszy odczyt od 70 miesięcy. PMI, czyli Indeks Menadżerów Zakupów Markit polskiego sektora przemysłowego. To jeden z najpopularniejszych wskaźników mierzenia przyszłej koniunktury w przemyśle.
Zobacz wideo

Jeżeli wartość wskaźnika spada poniżej 50 pkt, to oznacza, że branża przewiduje pogorszenie nastrojów w biznesie. Polski PMI dla przemysłu zanurkował poniżej kluczowej granicy 50 pkt. po raz pierwszy cztery miesiące temu. Od tamtego czasu trwa wyraźne pogorszenie nastrojów. W lutym ten wskaźnik spadł do 47,6 pkt w lutym 2019 r. z 48,2 pkt zanotowanych przed miesiącem.

PMI PolskiPMI Polski Markit Economics

Lutowy odczyt znalazł się wśród najniższych wartości odnotowanych na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Obawy menedżerów największych firm przemysłowych, dotyczyły osłabienia eksportu oraz spowolnienia gospodarczego w 2019 roku. 

Lutowe osłabienie warunków gospodarczych wynikało przede wszystkim z kolejnego spadku liczby nowych zamówień. Poziom nowych kontraktów obniżył się piąty raz w ciągu sześciu miesięcy, ponadto w najszybszym tempie od niemal sześciu i pół roku. Popyt z rynków zagranicznych był wciąż słaby, a liczba zleceń eksportowych spadła siódmy miesiąc z rzędu w tempie zbliżonym do styczniowego 115 miesięcznego rekordu. Według wielu respondentów badania zapotrzebowanie na polskie produkty w Niemczech było niewielkie.

- czytamy w komunikacie.

Według najnowszych danych PMI, lutowe osłabienie warunków gospodarczych wynikało przede wszystkim z kolejnego spadku liczby nowych zamówień.

Najnowszy odczyt sugeruje, że polscy producenci borykają się ze słabnącym popytem zarówno na rynku krajowym jak i eksportowym (szczególnie z Niemiec). Mimo że produkcja znów spadła w najszybszym tempie od niemal dekady, zapasy wyrobów gotowych skumulowały się najszybciej od 20 lat, wskazując na nadwyżkę mocy przerobowych w sektorze. W związku z dalszym spadkiem nowych zamówień producenci byli pesymistycznie nastawieni względem przyszłości. W efekcie Wskaźnik Przyszłej Produkcji zarejestrował drugi najsłabszy wynik od ponad sześciu lat  

- skomentował dyrektor IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Pogorszenie nastrojów widać także u naszych najważniejszych partnerów gospodarczych. Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 49,3 pkt w lutym 2019 r. z 50,5 pkt miesiąc wcześniej.

Więcej o: