Anna Zalewska przyspiesza podwyżki dla nauczycieli. 'Mamy wzrost gospodarczy'. Oto kwoty

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, przedstawiła plan podwyżek dla nauczycieli. Większe zarobki mają obowiązywać już od września. Mamy dokładne wyliczenia.
Zobacz wideo

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła w Opolu przyspieszony plan podwyżek dla nauczycieli. Początkowo miały być rozłożone na trzy transze - w kwietniu 2018, styczniu 2019 i styczniu 2020. Ostatecznie podwyżki mają być - jak mówi minister - przyspieszone. We wrześniu nauczyciel dyplomowany ma zarabiać o 508 złotych więcej.

Mamy wzrost gospodarczy i nauczyciele słusznie uznali, że powinni mieć w nim większy udział, dlatego po rozmowach ze związkami podjęliśmy decyzję, że przyspieszamy podwyżki

- mówiła minister edukacji Anna Zalewska.

Zaznaczyła, że samorządy są przygotowane do wypłaty podwyżek "drugiej transzy" z wyrównaniem od stycznia 2019. Przypomniała, że w marcu na nauczycieli czekają także trzynaste pensje.

Oprócz 500 złotych w minimalnym wynagrodzeniu zadeklarowaliśmy dodatkowe zajęcia płatne

- dodaje Anna Zalewska.

Dodatkowe możliwości stałego zarobku

Podkreśliła, że nauczyciel może otrzymać także oceną wyróżniającą, która skraca mu ścieżkę awansu zawodowego i daje dodatkowe możliwości stałego zarobku: dla nauczyciela kontraktowego 200 złotych miesięcznie, 400 złotych dla nauczyciela mianowanego, a 500 złotych dla nauczyciela dyplomowanego.

1000 zł dla stażystów

"Każdy nauczyciel jest dla nas ważny, dlatego stażystom zaproponowaliśmy 1000 złotych na start" - stwierdziła  minister edukacji.

Czytaj też: 500 plus i "trzynastki" dla emerytów. Rozgoryczenie po konwencji PiS. Czeka nas wiosna protestów

Podkreśliła, że do 26. roku życia młody pracownik nie będzie płacił podatku, co przełoży się na wzrost zarobków stażystów.
Minister mówiła, że ostatnie podwyżki dla nauczycieli wypłacono w 2012 roku i wyniosły one nieco ponad 3 procent.

Wizyta Anny Zalewskiej w Opolu ma związek z pierwszym z szesnastu zaplanowanych spotkań organizowanych w ramach Regionalnych Kongresów Zawodowych, podczas których będą przedstawiane zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym. Kolejne spotkanie odbędzie się w Gdańsku 11 marca.

Więcej o: