Wygrali z Polską w sądzie, dają dwa tygodnie na zapłatę 720 mln zł. Zapowiadają egzekucję długu

Polska otrzymała wezwanie do zapłaty 720 mln zł. To efekt wyroku, jaki szwedzki sąd wydał w sprawie funduszu Abris. Według nieoficjalnych informacji polska strona szuka możliwości odwołania się.
Zobacz wideo

Ministerstwo Finansów otrzymało wezwanie do zapłaty na kwotę 720 mln zł od funduszu Abris - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wezwanie to efekt wyroku, jaki zapadł w zeszłym tygodniu w szwedzkim sądzie. Odrzucił on apelację złożoną przez Polskę w sprawie sporu z funduszem inwestycyjnym Arbis, który w 2014 roku został "wywłaszczony" z udziałów z FM banku BPB.

Brak dobrowolnego wykonania wyroków pociągnie za sobą konieczność podjęcia przez Inwestora działań zmierzających do wykonania ich w drodze egzekucji.

- czytamy w piśmie cytowanym przez "Dziennik". 

Nieoficjalnie: polska się odwoła

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł DGP strona polska będzie odwoływać się od wyroku. Polskie władze liczą na to, że szwedzki Sąd Najwyższy spojrzy na sprawę inaczej. 

Możliwe zajmowanie polskiego majątku

Fundusz Arbis teoretycznie może egzekwować dług nie tylko w Polsce, ale i za granicą - może dążyć do zajmowania majątku Skarbu Państwa. Wyegzekwowanie długu w Polsce również jest możliwe, ale nie automatyczne - wyrok szwedzkiego sądu miałby być najpierw zatwierdzony przez polski sąd. 

Czytaj też: Jak wypisać się z PPK? Wzór deklaracji zaskakuje. "Będzie makabryczny problem praktyczny"

Spór między Skarbem Państwa a funduszem private equity Abris dotyczy „wywłaszczenia” tego drugiego z udziałów w FM Banku BPB. Fundusz w 2014 r. został przymuszony decyzją KNF do sprzedaży wszystkich udziałów w instytucji. FM Bank PBP zajmował się m.in. obsługą małych firm, choć znany był też z atrakcyjnych lokat dla klientów indywidualnych. Obsługiwał ok. 40 tys. klientów. W 2014 r. FM Bank zaczął działać pod nazwą BIZ Bank, utworzył mobilną odnogę Bank Smart, jednak w 2016 r. "skonsolidował" obie marki i zaczął działać jako Nest Bank.

Więcej o: