Lokata Niepodległościowa w PKO BP okazała się sukcesem. Bank zebrał z rynku krocie

- PKO Bank Polski zebrał 5 mld zł nowych środków klientów detalicznych w ramach produktu "Lokata niepodległościowa", poinformował wiceprezes banku Rafał Kozłowski.
Zobacz wideo
Lokata niepodległościowa przyniosła bankowi 5 mld zł nowych depozytów. Kredyty gotówkowe bardzo mocno wzrosły w ubiegłym roku. To konsekwencja tego, że Polacy bogacą się

- powiedział Kozłowski podczas konferencji prasowej. 

Przypomnijmy - bank PKO BP w listopadzie ub.r. oferował klientom studniową "Lokatę Niepodległościową" o oprocentowaniu 1,918 proc. w skali roku. Jak pisaliśmy wówczas, były to warunki w porównaniu ze średniorynkowymi nieco lepsze. Z drugiej strony - wówczas i obecnie oferowana bez medialnej otoczki (że "taka lokata zdarza się raz na sto lat") standardowa lokata trzymiesięczna (a więc prawie na 100 dni), na nowe środki (czyli podobnie jak Lokata Niepodległościowa) ma oprocentowanie na poziomie 1,80 proc., czyli raptem o 0,118 p. proc. mniej niż w przypadku Lokaty Niepodległościowej.

Taka różnica to w skali lokaty trzymiesięcznej różnica w odsetkach (po podatku) na poziomie ok. 24 groszy za każde ulokowane 1000 zł.

fragment tabeli oprocentowania PKO BPfragment tabeli oprocentowania PKO BP .

Aż 5 mld zł "przyciągnięte" z rynku przez Lokatę Niepodległościową pokazuje jednak, że oferta ta była dla banku sukcesem. Zapewne z tego powodu obecnie proponuje Lokatę na stulecie banku, z oprocentowaniem 1,919 proc. (także na 100 dni i dla nowych środków).

PKO BP z miliardem złotych zysku netto

PKO Bank Polski odnotował 1 009 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2018 r. wobec 820 mln zł zysku rok wcześniej - podał bank.

Wynik z tytułu odsetek wyniósł 2 480 mln zł wobec 2 249 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 771 mln zł wobec 760 mln zł rok wcześniej.

Aktywa banku razem wyniosły 324,25 mld zł na koniec IV kw. 2018 r. wobec 296,91 mld zł na koniec IV kw. 2017 r.

Bank podkreśla, że jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów (17,9 proc.), kredytów (17,7 proc.), w rynku leasingowym (12 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych niededykowanych (17,2 proc.). Posiadając ponad 8,9 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie ponad 21 proc.

Wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski zapowiedział także, że bank otworzy oddział korporacyjny na Słowacji do końca 2019 r. Obecnie bank posiada zagraniczne oddziały korporacyjne w Pradze i we Frankfurcie.

Więcej o: