Fort Trump nie powstanie? "Budowa stałej bazy gdzieś w Polsce tylko rozsierdzi Putina"

Budowa stałej bazy amerykańskiego wojska w Polsce nie jest jeszcze przesądzona. Pentagon nie opublikował raportu, który miałby przedstawić zalety inwestycji, w środowisku zbliżonym do Donalda Trumpa pojawiają się głosy sceptyczne. Istnieje ryzyko, że "Fort Trump" nie powstanie.
Zobacz wideo

Pentagon do 1 marca miał opublikować raport dotyczący budowy w Polsce bazy wojskowej. Dokument, wbrew oczekiwaniom, nie ujrzał jednak światła dziennego. Tymczasem, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", przybywa sceptycznych opinii o inwestycji. Szczególnie w środowisku zbliżonym poglądami do Donalda Trumpa

Budowa stałej bazy gdzieś w Polsce jest przeciwskuteczna i militarnie, i dyplomatycznie, bo nie tylko rozsierdzi Putina, ale da mu w oczach świata tytuł do tego, by uznać to za atak, który wymaga reakcji obronnej.

- wyjaśnia DGP jeden z amerykańskich polityków. 

W dyskusji pojawiają się też głosy dotyczące kosztów, które miałyby być wyższe niż w przypadku muru oddzielającego USA od południowych sąsiadów. 

Baza może powstać, ale w Niemczech

Specjaliści nie wykluczają, że amerykańskie wojsko będzie bardziej zaangażowane w Polsce. U nas miałyby powstać ośrodki szkoleniowe. Stała baza może jednak zostać wybudowana w Niemczech. W zeszłym roku pojawiły się głosy, by wojska USA przenieść z Niemiec do Polski. Od początku istniały jednak obawy, że przez Rosję zostanie to potraktowane jako pretekst do zwiększenia aktywności w regionie. 

Amerykanie przyjeżdżają do Polski

Mariusz Błaszczak, szef MON, stwierdził w zeszłym tygodniu w TVP, że Amerykanie zamierzają zwiększyć swoją obecność w Polsce. Zapowiedział, że w tym tygodniu do Warszawy przylatuje delegacja z USA, z którą będziemy negocjować szczegóły tego wzmocnienia. Nawet jeśli do budowy Fort Trump nie dojdzie, mamy szansę na pojawienie się w Polsce nowych amerykańskich jednostek.  

Think tank na nie

Opóźnienie raportu Pentagonu to nie jedyny sygnał, który nie najlepiej wróży budowie Fort Trump. Kilka tygodni temu swoją analizę na ten temat opublikował think tank Friends of Europe. Zdaniem ekspertów organizacji polskie aspiracje spotkały się ze sceptycyzmem w Europie i wątpliwościami niektórych ekspertów w dziedzinie obronności. Specjaliści obawiają się, że taki krok może być postrzegany jako podważający zaangażowanie NATO w zorganizowaną obronę.

Czytaj też: Przebijane gwoździem, rozbijane, przewiercane. Rosyjskie wojsko na wojnie ze smartfonami

W raporcie think tank napisał, że Polsce przewodzi "samotny polityk prześladowany przez poczucie narodowej niepewności i historycznej krzywdy". Zauważono, że przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński wszędzie widzi wrogów i zagrożenia.

Opinie co do budowy bazy w Polsce są podzielone. Polska strona jest przekonana, że Amerykanie zwiększą w Polsce swoje zaangażowanie. W przeciągu kilku najbliższych tygodni powinniśmy się dowiedzieć, na co możemy liczyć. 

Więcej o:
Komentarze (159)
Fort Trump nie powstanie? "Budowa stałej bazy gdzieś w Polsce tylko rozsierdzi Putina"
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 15 razy 13

  To może chociaż kilka Trump Towers?

  A może chociaż Walmart?

  Kto teraz dopilnuje by było dobre 447?

 • mazzini890

  Oceniono 13 razy 11

  Od początku nawet prawicowcy USA puszczali przecieki,że to nie wypali.Sam Trump nie jest do tego przekonany a armia USA tym bardziej. Będą co najwyżej małe składy, szkoła czy jakiś mały "oddziałek". Żeby nie było,że Don nie dotrzymał słowa.

 • mikael0

  Oceniono 12 razy 10

  hehe, a tak fajnie miało być jak Maliniak wyskoczył z nazwą fortu, taki chłopak był napalony lol

 • czarnyminio

  Oceniono 14 razy 10

  Dudo jedna naiwna pamiętaj,że żaden amerykański pis...dolet nie wystrzeli na ziemi polskiej bez zezwolenia ussmanów.Patrz na konflikt Indie Pakistan.Płacisz miliardy a nie decydujesz o samodzielnym użyciu broni made in USA.Powiedzcie prawdę Polakom.

 • pedro.666

  Oceniono 15 razy 9

  - Donald! A jak dam ci d..., to postawisz mi forta?
  - Sure!
  - No to proszę!
  (upływ czasu)
  - Eee, w sumie nie postawię, bo się nie opyla.
  - Ale jak to przecież...
  - No a co, źle ci było? No.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 8

  Szykuje się kolejne doniosłe zwycięstwo moralne.

 • julietwhiskey

  Oceniono 8 razy 8

  No to może chociaż worek paciorków i że dwie bele perkalu? Co? Towarzysze Amerykanie?! Cokolwiek!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX