Grecja pomaga Maduro? Wielkie zamieszanie wokół ministra i wenezuelskiego złota

Minister spraw zagranicznych Wenezueli był na pokładzie samolotu rządowego, który w sobotę wylądował na lotnisku w Atenach. Poinformował o tym dziś grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Zobacz wideo

Doszło do tego po reportażu w prywatnej telewizji SKAI na temat utrzymanego w tajemnicy lotu. Mowa o samolocie, którym mogło być wywożone z Wenezueli złoto

Według reportażu, rządowy samolot wystartował z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i po przelocie nad Bahrajnem, Arabią Saudyjską i Egiptem wylądował na cztery godziny w Atenach. Inne kraje unijne miały nie zgodzić się na jego lądowanie.

Podczas tankowania minister spraw zagranicznych Wenezueli czekał w poczekalni dla VIP-ów, gdzie - jak twierdzi Urząd Lotnictwa Cywilnego - z nikim się nie spotkał.

Czytaj więcej: Wenezuela: tu wszystko zależy od armii. Generałowie kontrolują gospodarkę i boją się zmiany władzy

Opozycja chce wyjaśnień od Tsiprasa

Rzeczniczka największej partii opozycyjnej Nowej Demokracji zażądała wyjaśnień w tej sprawie. Zapytała też, czy lewicowy rząd Aleksisa Tsiprasa zdaje sobie sprawę, że opozycja w Wenezueli oskarża Nicolasa Maduro o używanie tego samolotu do nielegalnego wywożenia z kraju pieniędzy, złota i krewnych wyższych urzędników.

Opozycyjny deputowany Wenezueli w wywiadzie dla telewizji SKAI stwierdził, że Maduro wywozi za granicę złoto i że próbuje wykorzystać do tego Grecję. Oskarżył rząd w Atenach, że sprzyja reżimowi Maduro. 

Więcej o: