Na razie nie będzie dziewięciu nowoczesnych dworców. PKP unieważniły przetarg

Spółka PKP unieważniła przetarg na budowę dziewięciu nowoczesnych dworców. Powód? Najtańsza oferta, konsorcjum Torpolu i Climatic, przekroczyła kwotę przewidzianą na sfinansowanie zadania.
Zobacz wideo

Chodzi o tak zwane IDS-y (Innowacyjne Dworce Systemowe) planowane w miejscowościach: Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe, Nowy Tomyśl, Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Kornelin i Łaskarzew Przystanek.

Jak podał serwis gospodarczy WNP.pl, cena oferty złożonej przez konsorcjum Torpolu i Climatic wyniosła ok. 41,4 mln zł brutto. Ta najlepiej oceniona spośród ofert przekroczyła założony przez PKP budżet w wysokości 25,4 mln zł.

Projekt nowoczesnych dworców. Co to są IDS-y?

Formuła Innowacyjnych Dworców Systemowych zakłada dwa typy obiektów, zróżnicowanych pod względem wielkości i funkcjonalności. Mniejszy IDS-A zakłada wydzieloną poczekalnię w formie półotwartej, natomiast w większym IDS-B zaprojektowana została zamknięta, wydzielona poczekalnia wyposażona w klimatyzację. W IDS-ach typu B mają się też znaleźć pomieszczenia kas biletowych i oddzielne przestrzenie komercyjne dla punktów handlowo-usługowych. Dworce mają też wykorzystywać ekologiczne technologie, m.in. panele fotowoltaiczne czy odzysk deszczówki.

IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych. Budowa IDS-ów jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego kolej zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju

- czytamy w komunikacie spółki PKP.

Więcej o: