Niemcy - czwarty eksporter broni na świecie. Biznes zbrojeniowy ma się świetnie

Obroty uzbrojeniem na świecie rosną. Największym producentem pozostają USA, Niemcy są na czwartym miejscu - wynika z raportu Sipri.
Zobacz wideo

Światowy handel bronią wzrósł w okresie od 2014 do 2018 roku o 7,8 procent w porównaniu z latami 2009-2013, podał sztokholmski instytut badań nad pokojem Sipri. Na wzrost obrotów wpływ miały głównie transakcje z krajami Bliskiego Wschodu, ale także dalekiej Azji i Oceanii.

Największymi eksporterami uzbrojenia były Stany Zjednoczone, Rosja, Francja, Niemcy i Chiny. Razem kraje te odpowiadają za 75 procent wszystkich dostaw zbrojeniowych na świecie w ciągu minionych 5 lat.

Chętni na amerykańskie myśliwce

Amerykański eksport broni to 36 procent światowych dostaw. - Amerykanie umocnili się na pozycji lidera w tej dziedzinie - powiedziała ekspertka instytutu Sipri Aude Fleurant. USA sprzedają swoje uzbrojenie do 98 krajów. Chodzi m.in. o myśliwce, rakiety krótkiego zasięgu czy pociski precyzyjnego rażenia.

Biorąc pod uwagę składane zamówienia można wnioskować, że samoloty myśliwskie pozostaną "przebojem eksportowym" USA. Pod koniec ubiegłego roku amerykańscy producenci mieli blisko 900 oczekujących zamówień.

Na drugim miejscu jest Rosja, choć dystans dzielący ją od USA jest coraz większy. Głównie z powodu spadającej liczby zamówień z krajów takich jak Indie czy Wenezuela, rosyjski eksport uzbrojenia skurczył się o 17 procent w porównaniu do okresu 2009-2013.

Z kolei Francja i Niemcy zanotowały dwucyfrowy wzrost eksportu broni. W przypadku Francji to aż 43 procent, Niemiec 13 procent. Głównymi odbiorcami niemieckiego uzbrojenia były Korea Południowa, Grecja i Izrael, które kupowały głównie niemieckie okręty.

Arabia Saudyjska na czele importerów

Po drugiej stronie zbrojeniowych transakcji są przeważnie kraje Bliskiego Wschodu, które zwiększyły import o 87 procent. Jako główny powód wymienia się rosnące napięcia między Iranem, Arabią Saudyjską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Wpływ na zbrojeniowe zakupy ma też wojna w Jemenie.

Broń z USA, Wielkiej Brytanii czy Francji jest bardzo pożądana w pełnym napięć regionie Zatoki Perskiej - mówi ekspert instytutu Sipri Pieter Wezeman. Tylko Arabia Saudyjska zwiększyła - według Sipri - swój import o 192 procent, wyprzedzając Indie w rankingu największych importerów broni na świecie.

Eksperci ze Sipri analizują długofalowe trendy. Ich opracowania i porównania bazują na ilości dostarczonego uzbrojenia, nie na jego wartości.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: