Brytyjskie firmy już się nie łudzą i uciekają z kraju. Przeniosły do UE 900 miliardów funtów
Z raportu think tanku New Financial wynika, że brytyjskie firmy finansowe masowo przenoszą aktywa z Wielkiej Brytanii do krajów UE. Autorzy raportu wyliczają, że banki przeniosły aktywa o wartości 800 mld funtów. W przypadku funduszy kwota ta wynosi 65 mld funtów, a w przypadku firm ubezpieczeniowych - 35 mld funtów.
Razem daje nam to kwotę 900 miliardów funtów. Co ciekawe, New Financial określa swoje wyliczenia mianem "konserwatywnych", co oznacza, że straty dla brytyjskiej gospodarki związane z exodusem branży finansowej mogą być jeszcze większe.
Niepewność polityczna, która zapanowała po referendum i brak porozumienia zmusiły firmy do przygotowania się na najgorsze i wdrożenia planów awaryjnych. Doszło do nieodwracalnych szkód, a dla wielu firm brexit już stał się faktem
- czytamy w raporcie New Financial.
W sumie na przeniesienie części lub całości biznesu poza Wielką Brytanię zdecydowało się już 275 spółek. Co ciekawe, najpopularniejszą lokalizacją dla firm uciekających z Londynu jest Dublin, gdzie swoją siedzibę przeniosło 100 spółek. Za plecami stolicy Irlandii znalazły się m.in. Luksemburg, Paryż, Frankfurt oraz Amsterdam.
"Biznes będzie nadal wyciekał z Londynu do UE" - ostrzega William Wright, dyrektor zarządzający New Financial. Wright sugeruje również, że może być to niestety dopiero początek exodusu brytyjskich firm.
Kalendarz Brexitu Marta Kondrusik
Ważą się losy brexitu
We wtorek 12 marca brytyjski parlament zagłosuje ws. umowy z UE. Jeśli porozumienie zostanie przez posłów odrzucone, wówczas dzień później odbędzie się głosowanie w sprawie wyjścia ze wspólnoty, ale już bez żadnej umowy, czyli tzw. twardego brexitu.
Jeśli i to głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, pod głosowanie zostanie poddany wniosek o przesunięcie daty brexitu. Na takie rozwiązanie musi się jednak zgodzić też Bruksela. Theresa May będzie miała na przekonanie UE zaledwie dwa tygodnie, gdyż na ten moment ostateczną datą graniczną w sprawie brexitu jest wciąż 29 marca.
-
Rządowy pełnomocnik ds. szczepień: Pfizer zmienił zasady gry. Mamy odpowiedź koncernu
-
Minister Finansów z apelem do Polaków. "Wyciągajmy oszczędności i używajmy na konsumpcję i inwestycje"
-
Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe progi dochodowe. Ile wynoszą w przypadku PIT za 2020 rok?
-
Polskie górnictwo na skraju bankructwa. "Nie ma pieniędzy na czternastki ani marcowe wynagrodzenia"
-
Biden usunął z Gabinetu Owalnego słynny "czerwony przycisk". Trump używał go do zamawiania Coca-Coli
- GDDKiA z kolejną umową na przebudowę "najdłuższych schodów Europy". Zostaną zmienione w autostradę A18
- Dług krajów UE wzrósł w pandemii o ponad bilion euro. W Polsce też poszybował [WYKRES DNIA]
- Problemy AstraZeneca. Firma dostarczy mniej szczepionek na koronawirusa
- Jarosław Gowin za zniesieniem obostrzeń dla handlu. Zaproponował termin otwarcia galerii
- Padł kolejny rekord. W grudniu 2020 roku średnie wynagrodzenie wyniosło prawie 6 tys. zł