Brytyjskie firmy już się nie łudzą i uciekają z kraju. Przeniosły do UE 900 miliardów funtów

Losy brexitu wciąż się ważą, ale wiele brytyjskich firm już przygotowało się na "czarny scenariusz", czyli wyjście z UE bez umowy. Finansowi giganci mieli przenieść z kraju aktywa o wartości 900 miliardów funtów.
Zobacz wideo

Z raportu think tanku New Financial wynika, że brytyjskie firmy finansowe masowo przenoszą aktywa z Wielkiej Brytanii do krajów  UE. Autorzy raportu wyliczają, że banki przeniosły aktywa o wartości 800 mld funtów. W przypadku funduszy kwota ta wynosi 65 mld funtów, a w przypadku firm ubezpieczeniowych - 35 mld funtów.

Razem daje nam to kwotę 900 miliardów funtów. Co ciekawe, New Financial określa swoje wyliczenia mianem "konserwatywnych", co oznacza, że straty dla brytyjskiej gospodarki związane z exodusem branży finansowej mogą być jeszcze większe.

Niepewność polityczna, która zapanowała po referendum i brak porozumienia zmusiły firmy do przygotowania się na najgorsze i wdrożenia planów awaryjnych. Doszło do nieodwracalnych szkód, a dla wielu firm brexit już stał się faktem

- czytamy w raporcie New Financial.

W sumie na przeniesienie części lub całości biznesu poza Wielką Brytanię zdecydowało się już 275 spółek. Co ciekawe, najpopularniejszą lokalizacją dla firm uciekających z Londynu jest Dublin, gdzie swoją siedzibę przeniosło 100 spółek. Za plecami stolicy Irlandii znalazły się m.in. Luksemburg, Paryż, Frankfurt oraz Amsterdam.

"Biznes będzie nadal wyciekał z Londynu do UE" - ostrzega William Wright, dyrektor zarządzający New Financial. Wright sugeruje również, że może być to niestety dopiero początek exodusu brytyjskich firm.

Kalendarz BrexituKalendarz Brexitu Marta Kondrusik

Ważą się losy brexitu

We wtorek 12 marca brytyjski parlament zagłosuje ws. umowy z UE. Jeśli porozumienie zostanie przez posłów odrzucone, wówczas dzień później odbędzie się głosowanie w sprawie wyjścia ze wspólnoty, ale już bez żadnej umowy, czyli tzw. twardego brexitu.

Jeśli i to głosowanie nie przyniesie rozstrzygnięcia, pod głosowanie zostanie poddany wniosek o przesunięcie daty brexitu. Na takie rozwiązanie musi się jednak zgodzić też Bruksela. Theresa May będzie miała na przekonanie UE zaledwie dwa tygodnie, gdyż na ten moment ostateczną datą graniczną w sprawie brexitu jest wciąż 29 marca.

Więcej o:
Komentarze (83)
Brytyjskie firmy już się nie łudzą. Przeniosły do UE 900 miliardów funtów
Zaloguj się
 • ceppisowski

  Oceniono 69 razy 59

  Przyglupowi brytyjskiemu mozna wmowic wszystko bo to kretyn prawie tej samej klasy co kretyn pisowski. Brytyjski kretyn nigdy nie osiagnie poziomu kretynskosci pisowskiego, ale kretynizm brytyjski jest dla Putina zadowalający

 • anty-oszolom

  Oceniono 57 razy 49

  I tak kończą się sny nacjonalistów o potędze.
  POLACY - MAMY JESZCZE SZANSĘ!

 • fx_login

  Oceniono 35 razy 33

  najpopularniejszą lokalizacją dla firm uciekających z Londynu jest Dublin, gdzie swoją siedzibę przeniosło 100 spółek. Za plecami stolicy Irlandii znalazły się m.in. Luksemburg, Paryż, Frankfurt oraz Amsterdam.
  Jestem wstrzasnienty, przeciez mieli wynosic sie do Polski.
  Znowu angole zdradzili Polske.

 • spyderman2

  Oceniono 30 razy 28

  oligarcha kaczor po wygraniu wyborów zrobi sÓwerenom polexit
  wtedy zadowolony polegnie do piekła

 • mackowy74

  Oceniono 30 razy 26

  GŁUPIE ANGOLE,, PO CO IM BYŁO MACHANIE SZABELKĄ I WYJŚCIE Z UE??TO OZNACZA,DLA NICH KRACH EKONOMICZNY!!

 • peter.sow

  Oceniono 23 razy 23

  Morawiecki przekonywał że teraz Polska będzie finansową stolicą Europy. Czyżby nasza gwiazda się myliła?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 22 razy 22

  To jest katastrofa. Torysi do spółki Farage'em utopili Anglię.

 • aresdog

  Oceniono 21 razy 19

  najważniejsze, że dwa lata temu Kaczafi podczas 10-cio minutowej wizyty na parkingu przed parlamentem w Londynie, w swojej wyimaginowanej rzeczywistości wynegocjował z May specjalne przywileje dla Polaków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX