Polskie Linie Lotnicze LOT zmieniły zdanie. Boeingi 737-8 MAX uziemione

LOT zawiesza eksploatację Boeingów 737 MAX 8 po niedzielnej katastrofie lotniczej w Etiopii. Zginęło w niej 157 osób z 35 krajów, w tym dwóch obywateli Polski. Państwowa firma dysponuje pięcioma takimi samolotami.

PLL LOT podczas konferencji potwierdził, że zdecydował o uziemieniu wszystkich Boeingów 737 MAX 8 po ostatniej katastrofie podobnej maszyny w Etiopii. 

Boeing zniknął w niedzielę z radarów, po sześciu minutach od startu z międzynarodowego lotniska Bole w Addis Abebie, na wysokości miejscowości Bishoftu. 

Wydobyto już czarne skrzynki rozbitego w Etiopii samolotu, ale odczytanie zawartych w rejestratorach danych potrwa, o ile w ogóle się uda. Zdaniem ekspertów jest możliwe, że w katastrofie zawinił czynnik ludzki, a nie maszyna. 

Rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki powiedział, że loty, które obsługiwały Boeingi, będą wykonywane innymi samolotami. Firma wynajmie też część maszyn, by uzupełnić flotę. - Można się spodziewać niewielkich utrudnień jeśli chodzi o wykonywane połączenia - zapowiada rzecznik LOT-u. W związku z zawieszeniem lotów Boeingów 737 MAX 8 odwołano dzisiejsze popołudniowe loty do Brukseli i Amsterdamu. 

"LOT pozostaje w stałym kontakcie z producentem maszyn"

PLL LOT potwierdziły, że po niedzielnej katastrofie odnotowały pytania klientów dotyczące bezpieczeństwa rejsów Boeingami 737-8 MAX. Firma podkreśla, że nie było żadnych przypadków utknięcia któregokolwiek z pasażerów LOT-u po katastrofie w Etiopii

Nie wiadomo, ile będzie trwało uziemienie maszyn Boeinga przez LOT. 

Zależy to od decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego i innych agencji zajmujących się bezpieczeństwem lotnictwa w Europie. LOT pozostaje w stałym kontakcie z producentem maszyn oraz władzami i agencjami lotniczymi w zakresie wyjaśniania wszelkich wątpliwości dotyczących samolotów Boeing 737-8 MAX

- podkreślił rzecznik prasowy LOT-u Adrian Kubicki.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zdecydowała dziś o uziemieniu wszystkich samolotów Boeing 737-8 MAX na obszarze Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno operatorów unijnych, jak tych spoza Wspólnoty.

Wcześniej polski Urząd Lotnictwa Cywilnego także podjął decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski.

Boeing 737 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji Boeinga. Od lat jest wykorzystywany jest przez wiele linii lotniczych na świecie.

Więcej o: