Wielka Brytania znów odrzuca porozumienie ws. brexitu. Jest reakcja Donalda Tuska

"Jesteśmy rozczarowani" - mówi Donald Tusk w komentarzu do dzisiejszego głosowania ws. brexitu w Izbie Gmin. Oświadczenie przekazał dziennikarzom rzecznik szefa Rady Europejskiej. "UE zrobiła wszystko, co możliwe, by osiągnąć porozumienie" - podkreśla Tusk.

Brytyjscy posłowie po raz drugi odrzucili porozumienie ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. To kolejna porażka rządu Theresy May. Premier do ostatniej chwili próbowała ratować umowę, wczoraj do późnych godzin nocnych rozmawiając z Jean-Claudem Junckerem i mocno zachrypnięta mówiła, że z żalem przyjmuje wynik głosowania.

Bruksela rozczarowana odrzuceniem umowy ws. brexitu

Rozczarowana jest też Bruksela. Chwilę po decyzji Izby Gmin rzecznik Donalda Tuska przekazał oświadczenie w tej sprawie.

Z żalem przyjęliśmy wynik dzisiejszego wieczornego głosowania i jesteśmy rozczarowani, że rząd Wielkiej Brytanii nie był w stanie zapewnić większości dla umowy ws. wyjścia uzgodnionej przez obie strony [Wielką Brytanię i UE - red.] w listopadzie. Po stronie UE zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by osiągnąć porozumienie

- czytamy.

Rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Preben Aamann pisze dalej, że trudno wyobrazić sobie, co jeszcze Unia mogłaby zrobić. "Jeśli jest rozwiązanie rozwiązanie obecnego impasu, można je znaleźć tylko w Londynie" - powtarza.

Tusk potwierdza, że jeśli Wielka Brytania poprosi o opóźnienie brexitu, zostanie to rozważone, a decyzja w tej sprawie zapadnie na zasadzie jednomyślności. "27 państw UE oczekuje wiarygodnego uzasadnienia i podania czasu wydłużenia" - podkreśla szef Rady w komunikacie.

"Twardy brexit" coraz bardziej prawdopodobny?

Powraca też temat rosnącego ryzyka tzw. twardego brexitu.

Przy zaledwie 17 dniach pozostałych do 29 marca, dzisiejsze głosowanie znacząco zwiększyło prawdopodobieństwo brexitu bez umowy

- czytamy w oświadczeniu przekazanym przez rzecznika Donalda Tuska. W podobnym tonie wypowiedział się Michel Barnier, unijny negocjator ds. brexitu.

"Nasze przygotowania na wypadek brexitu bez umowy są jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”" - napisał na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (135)
Brexit. Wielka Brytania odrzuca porozumienie. Donald Tusk reaguje
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 52 razy 46

  Zamknijcie w końcu te drzwi, stoją i nie wiedzą czy wychodzą czy nie, a przeciąg się robi.

 • fiqumiku

  Oceniono 48 razy 42

  Nie martwcie się, zaściankowe miernoty z UK zastąpią orły Jarosława. Szydło, Zaleska, Brudziński itd - wszystko na poziomie, mówią po angielsku jak Szekspir, a obycie mają salonowe buhahaha

 • zofia.rydz

  Oceniono 38 razy 32

  Brawo Donald. UK chciala miec ciastko i zjesc ciastko. Moim zdaniem bedzie nowe referendum i ostatecznie zostana w UE.

 • fx_login

  Oceniono 49 razy 27

  Niech zyje Unia Europejska.
  Niech zyje Donald Tusk obronca Polski.
  Zegnamy oziemble wrednych brytoli.
  Tusku wracaj ratuj Polske z rak lobuzow i zdrajcow narodu.

 • kapitan_kloss

  Oceniono 44 razy 26

  Niech idą, Rosjanie z Chińczykami ich zeżrą żywcem.
  My po wyborach w maju skonsoliduje my sie z UE i będzie dobrze.

 • remo29

  Oceniono 31 razy 21

  Ciężki wieczór, co trolle? Żreć szybciej, bo się ściemnia. Dobranoc, ptysie za 2 złote.

 • marek.usc

  Oceniono 23 razy 19

  Ja to zawsze myślałem że brytyjczycy to w miarę rozsądny naród a on jest zdecydowanie głupszy od naszych wieśniaków

 • szats69

  Oceniono 18 razy 18

  Brak zgody na przedłużenie i muszą wyjść w tym miesiącu. Nie ma żadnego uzasadnienia, że przedłużanie tej szopki przyniesie jakikolwiek efekt. Trzeba iść dalej, a nie tracić czas w bezsensownym tańcu z WB.

 • true_lysander

  Oceniono 18 razy 16

  Niech wchodzą i za 5 lat wejda ponownie, tyle iż bez ulg.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX