Rolnicy z AGROunii zapowiadają strajk w stylu francuskim. "Nasze gospodarstwa bankrutują"

Rolnicy z AGROunii protestowali dziś w Warszawie. Rozpoczęli zbiórkę finansów na wsparcie swojego działania. "Szykujemy się do strajku w stylu francuskim" - informują. I wyjaśniają powody swoich protestów.

W środę rolnicy zrzeszeni w AGROunii przeprowadzili protest w Warszawie. W porannych godzinach szczytu zablokowali plac Zawiszy. Rozrzucili na jezdnię jabłka, świńskie głowy, słomę i opony, które następnie podpalili.

Rolnicy protestowali przeciwko polityce resortu rolnictwa. Na transparentach pojawiały się hasła takie jak: "Nie wolno wybić dzika to wybijmy rolnika", "Najpierw przywieźli nam śmieci, teraz chore mięso leci".

Czego chcą rolnicy? 

Zrzeszeni w AGROunii sprzeciwiają się "napływowi wątpliwej jakości towarów z całego świata". Na uruchomionej właśnie stronie piszą:

Naszym celem jest obrona rynku krajowego i ochrona naszych rodzin. Nasze dzieci zasługują na to, abyśmy zapewnili im bezpieczną przyszłość. Rolnictwo to ostatni bastion polskiego kapitału w gospodarce. Wspólnie zmienimy oblicze polskiej wsi, uzdrowimy handel żywnością i przywrócimy równowagę ekonomiczną na rynku.

 Wyjaśniają też motywy coraz ostrzejszych działań.

Nasze rodzinne gospodarstwa rolne bankrutują lub zmagają się z bardzo trudną i nieprzewidywalną sytuacją, która kreuje obcy kapitał i wielkie korporacje.

Wśród wcześniejszych postulatów AGROunii znalazła się m.in. wypłata odszkodowań dla hodowców za świnie wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF, wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności 

Rolnicy z AGROunii domagają się również zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczna ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu. Kolejnym postulatem jest prowadzenie polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych tj. zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.

Protest skomentował też na Facebooku Michał Kołodziejczak, lider AGROunii

Zbudujemy tą organizację za swoje, wspólne pieniądze i będziemy chcieli ją budować poświęcając swój czas i pracę, albo jej nigdy nie zbudujemy. I nie będziemy mieli wpływu na to co się dzieje w Polsce, na decyzje polityczne, które są tak bardzo istotne, na działanie weterynarii, na działanie urzędników. To my mamy być dla nich wsparciem, a jednocześnie czynnikiem, który będzie to wszystko rozliczał i egzekwował.

- napisał. 

Będą kolejne strajki

Rolnicy z AGROunii zapowiedzieli też, że "szykują się do strajku w stylu francuskim" i "rozpoczynają zbiórkę środków finansowych". Wpłat dokonywać można za pomocą strony organizacji. 

"Chuliganeria sprowadziła niebezpieczeństwo"

Dzisiejszy protest skrytykował Joachim Brudziński, szef resortu spraw wewnętrznych. Komentując poranne wydarzenia stwierdził, że "Chuliganeria, która sprowadziła realne niebezpieczeństwo na Placu Zawiszy w Warszawie musi ponieść konsekwencje wynikające z polskiego prawa". Dodał też, że "każdy ma prawo do wyrażania swojego protestu, ale nie kosztem zdrowia i życia innych obywateli". 

Więcej o:
Komentarze (47)
Rolnicy z AGROunii zapowiadają strajk w stylu francuskim. "Nasze gospodarstwa bankrutują"
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 20 razy 16

  "...Zrzeszeni w AGROunii sprzeciwiają się "napływowi wątpliwej jakości towarów z całego świata"..."

  Aaaaa, czyli to cały świat sprzedawał do rzeźni krowy - leżaki, a nie polscy rolnicy...?

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 14 razy 14

  Same ogólniki. O co tym ludziom dokładnie chodzi, czy ktoś mi to może wytłumaczyć? O to, że nie potrafią konkurować z wielkimi na rynku? A kto im broni zrzeszać się w spółdzielnie czy grupy producenckie?
  Widzę podejście takie:
  1. Niemiec z 4 kolegami się dogadał i założyli grupę.
  2. Grupa Niemca wygrywa ze mną na rynku, bo jest ich 5 a ja jestem sam.
  3. Ja się z 5 sąsiadami dogadać nie mogę, więc nas 6 działa indywidualnie przeciwko 5 Niemcom i oni nas dzięki temu pokonują.
  4. Niech rząd każe Niemcom rozwiązać grupę, bo to nieuczciwe, żeby oni byli lepiej zorganizowani i dzięki temu wygrywali.

  Dobrze rozumuję?

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 6

  Polacy zryjcie padlinę bo życiowi nieudacznicy tak chcą.

 • uthark

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego rząd ma chronić producenta? Ma chronić konsumenta przez brak ochrony dla producenta.

 • uthark

  Oceniono 8 razy 6

  Na "chłopski rozum" - ASF rolnicy sami wnoszą na butach do chlewów. Przecież dziki nie przychodzą na noc do chlewa, a świnie z chlewa nie chodzą na pogawędki z dzikami.

 • ferdkiepski

  Oceniono 10 razy 6

  Drodzy Rolnicy ! Zacznijcie się organizować w grupy producencko-przetwórczo-handlowe czyli w stare dobre spółdzielnie ! Sprzedawajcie swoje produkkty bezpośrednio klientom - miastowi chętnie podjadą te kilkanaście-dziesiąt kilometrów i kupią od was ćwiartkę świnki, kopę jaj czy worek kartofli. Tego żądajcie od swoich przedstawicieli w Sejmie i w rządzie, a nie blokujcie dróg swoim bliźnim tak samo jak wy wk....nym na to "demokratyczne państwo prawa inaczej". Nie musicie sprzedawać owoców swojej pracy pośrednikom tylko sami je sprzedawajcie !!!

 • btr73kk

  Oceniono 5 razy 5

  Boże co za banda nieudacznikow . Podatku dochodowego nie płaca,do każdego hektara dopłacone , do paliwa doplacone. W razie suszy lub powodzi rząd pomoże bandzie leniuchów .Przedsiebiorcy płaca ZUS ,a te darmozjady co cztery miesiace smieszny KRUS . Do kredytów doplacone. Lenie śmierdzace czego wy jeszcze chcecie?
  Jestescie najwieksza bandą darmozjadow i leni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX