Trump uziemił w USA wszystkie Boeingi 737 MAX. "Nie chcę, by moim pilotem musiał być Einstein"

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział plan zawieszenia lotów wszystkich Boeingów 737 MAX. Decyzja ma związek z kolejną w ciągu pięciu miesięcy katastrofą z udziałem tego modelu samolotu oraz decyzją innych państw o uziemieniu maszyn.
Zobacz wideo

Donald Trump zapowiedział uziemienie wszystkich Boeingów 737 MAX. W ten sposób USA dołączą do innych państw, które w ostatnich dniach podjęły podobną decyzję.

Będziemy wydawać nadzwyczajne polecenie dot. zakazu lotów wszystkich samolotów 737 MAX 8 i 737 MAX 9

- powiedział Trump reporterom w Białym Domu.

Prezydent USA 12 marca odniósł się do sytuacji przemysłu lotniczego w kontekście ostatnich dwóch katastrof samolotów Boeinga.

Samoloty stają się zbyt skomplikowane. Nie potrzebujemy już pilotów, a raczej informatyków z MIT. Dostrzegam ten trend we wszystkich produktach. Po co robić niepotrzebny krok naprzód, kiedy stare i prostsze rozwiązanie jest lepsze. Nie chcę, by moim pilotem musiał być Albert Einstein. Chcę świetnych specjalistów, którzy mogą łatwo i szybko przejąć kontrolę nad maszyną

- stwierdził amerykański przywódca na Twitterze.

W niedzielnej katastrofie Boeinga 737-8 MAX linii Ethiopian Airlines zginęło 157 osób. Wśród pasażerów byli obywatele ponad 30 państw, w tym dwóch obywateli Polski. W reakcji na katastrofę w Etiopii o uziemieniu Boeingów 737-8 MAX zdecydowały władze tego kraju, a także Chin, Indonezji, Australii, Malezji, Singapuru, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kuwejtu oraz przewoźnicy m.in. z Argentyny, Brazylii, Meksyku, Mongolii, RPA, Maroka i Turcji.

Od wczoraj także w Polsce i całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz lotów pasażerskich samolotami Boeing 737 Max. 

Informujemy, że dniu 12 marca Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał decyzję o zatrzymaniu wszystkich lotów pasażerskich wykonywanych samolotami Boeing 737-8 MAX i Boeing 737-9 MAX wlatujących w przestrzeń powietrzną Polski. Decyzja ULC będzie obowiązywać do odwołania

- czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Linie lotnicze Norwegian Air, które po rozbiciu Boeinga 737-8 MAX w Etiopii uziemiły 18 maszyn tego typu, będą domagały się od amerykańskiego producenta tych samolotów rekompensaty finansowej.

Więcej o: