10 lat więzienia za wywóz leków. Nowe przepisy już w Sejmie. To może być koniec wyłudzeń

Przestępcy działający w ramach mafii lekowej wkrótce będą musieli liczyć się z ryzykiem dziesięcioletniej odsiadki. Za wywóz leków będą też grozić potężne kary finansowe. Projekt nowych przepisów właśnie trafił do Sejmu.
Zobacz wideo

Sejm zajmie się rozporządzeniem wprowadzającym surowsze kary za wywożenie leków za granicę. Do laski marszałkowskiej trafił właśnie projekt, który w lutym przyjął rząd.

Według nowych regulacji uczestnictwo w mafii lekowej może być zagrożone karą 300 tys. zł grzywny oraz 10 lat pozbawienia wolności. 

Państwo traci miliardy

Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że Skarb Państwa traci w wyniku działalności szajek wyprowadzających z Polski leki dwa miliardy złotych rocznie. Od kilkunastu miesięcy organizacje przestępcze zajmujące się tym procederem stały się przedmiotem intensywnych śledztw. Parę dni temu CBA zatrzymało kilka osób, które uczestniczyły w procederze wyprowadzania leków wartych 140 mln zł. 

Czytaj też: Szpitale apelują do ministerstwa. Brakuje ważnych antybiotyków. Pacjenci mają przesuwane terminy

Mafia wciąż rozbijana

W maju ubiegłego roku CBA zatrzymało 7 osób związanych z procederem wywożenia leków. Jak wówczas ustalono od początku działalności, czyli od 2014 roku, rozbita przez CBA grupa mogła współpracować z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski. W ramach przestępczego procederu skupowano z polskich aptek na eksport, leki będące w wykazie ministerstwa zdrowia, jako zagrożone brakiem dostępności na terenie Polski.

Jak działa mafia lekowa

Na podstawie fałszywych dokumentów osoby uwikłane w nielegalny proceder kupują leki na terenie całego kraju. Następnie wywożą je za granice Polski. Chodzi w szczególności o leki stosowane w onkologii i kardiologii. Za opakowanie leku, które w Polsce kosztuje 200 zł za granicą mogą uzyskać nawet 450 euro. 

Więcej o: