Rząd sięgnie do kieszeni Polaków? Zanosi się na zmianę przepisów dot. opłat za torby foliowe

Wprowadzona z początkiem 2018 roku opłata recyklingowa miała zniechęcić Polaków do kupowania toreb foliowych, a budżetowi przynieść miliardy. Sieci handlowe znalazły jednak sposób, by konsument nie dopłacał. Od stycznia unikanie opłaty może być jednak niemożliwe.

Jutro, 15 marca, upływa termin, w którym sieci handlowe sieci handlowe muszą przekazać do urzędów marszałkowskich środki pochodzące z opłaty recyklingowej za rok 2018. Nową daninę wprowadzono na początku zeszłego roku. W zamyśle resortu środowiska miała ona zniechęcić Polaków do nadużywania toreb plastikowych oraz przynieść wymierne przychody. Ministerstwo szacowało je nawet na dwa miliardy złotych rocznie.

Dopłatą w wysokości 20 gr objęte są grube torby foliowe, te, które wiszą przy kasach. Torby cienkie czyli popularne "zrywki", do których pakujemy pieczywo lub warzywa, z dopłaty są wykluczone. I chociaż oficjalna wysokość wpływów z opłaty nie jest znana, to można spodziewać się, że ona znacznie niższa od zakładanej. Część sieci handlowych znalazło bowiem sposób, by nie obciążać konsumenta dodatkową opłatą. W przepisach mowa bowiem o torbach wykonanych z tworzywa o grubości 50 mikronów. Markety zaczęły więc zamawiać grubsze. Konsument zamiast płacić 70-80 groszy za torbę nadal płaci za nią ok 50-60 gr. 

Henryk Kowalczyk, minister środowiska, w rozmowie z Money.pl już kilkanaście dni temu zapowiadał zmiany w prawie. Możliwe, że od 1 stycznia opłata recyklingowa obejmie wszystkie torby foliowe. "Kowalski" nie będzie więc miał wyjścia - albo nauczy się korzystać z posiadanych już "reklamówek", albo będzie płacił za ich używanie więcej, niż dziś.  

Czytaj też: Polka na Antarktydzie: Przy silnym wietrze kamienie latają, a na święta niemal nie ma śniegu

Konieczność wprowadzenia opłaty recyklingowej wynika wprost z dyrektywy unijnej - przed Polską dopłaty do toreb plastikowych wprowadziło już wiele unijnych krajów - m.in. Irlandia, Wielka Brytania oraz Holandia.

Przeciętny obywatel Niemiec zużywa rocznie ok. 100 toreb foliowych, mieszkaniec Finlandii 5, a Danii  - 4. Polacy biją pod tym względem rekordy - zużywają, według różnych szacunków od 300 do 490 toreb rocznie. Warto pamiętać, że taka torba rozkłada się 400 lat.

Więcej o:
Komentarze (144)
Rząd sięgnie do kieszeni Polaków? Zanosi się na zmianę przepisów dot. opłat za torby foliowe
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 48 razy 38

  Ja akurat popieram wszystkie działania każdego rządu, które maja na celu ochronę środowiska. Tyle że pieniądze z tych toreb zamiast zasilić ochronę srodowiska pójdą pewnie na piły dla drwali niszczących polskei lasy.

 • kataryniarski

  Oceniono 27 razy 19

  Krok w słuszną stronę, ALE... w tym wypadku, pieniądze pewnie pójdą na ratowanie kopalń? :D :D

  Jak w Królu Ubu: "Polska, czyli N I G D Z I E"

 • henrykus1943

  Oceniono 20 razy 16

  Może wreszcie zrobią z tymi torbami porządek. Ja chodzę do sklepu ze swoją siatką na zakupy.

 • ko_mentator

  Oceniono 22 razy 12

  Kto badał torby foliowe przez 400 lat, żeby potwierdzić iż się rozłożyły?

 • pan.szklanka

  Oceniono 15 razy 11

  To jest lewacki spisek. Gdyby reklamówki faktycznie rozkładały się 400 lat, to powinny zachować się jakieś sztuki z bitwy pod Záblatí, gdy nad czeskimi zwycięstwo odniosły wojska habsburskie.

 • the_incognito

  Oceniono 8 razy 8

  A kiedy zauważą opakowania produktów - kupa papieru, plastyku, a często zawartości mało. Obecnie wyrzucając śmieci toreb i reklamówek prawie nie mam, natomiast masa różnych kartonów, kartoników, butelek, opakowań plastykowych itp.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 15 razy 7

  "Wprowadzona z początkiem 2018 roku opłata recyklingowa miała zniechęcić Polaków do kupowania toreb foliowych, a budżetowi przynieść miliardy."
  Przecież Nadszyszkownik zapewniał, że opłaty te zostaną przeznaczone na rozwój recyklingu, a nie na 500+ :D

 • adalberto3

  Oceniono 13 razy 7

  Przydałoby się trochę zdrowego rozsądku. Kupujesz torbę foliową to płacisz. Tylko w ten sposób najskuteczniej można ograniczyć problem. Teraz kolej na plastikowe butelki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX