Ma powierzchnię 3,5 tys. boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa

W Maroku rozpoczęła pracę pełną mocą największa elektrownia słoneczna świata. Kompleks Noor-Ouarzazate w szczycie jest w stanie wytwarzać 580 MW energii, czyli mniej więcej dwa razy więcej niż zużywa Marrakesz.

Cała elektrownia zajmuje obszar ponad 3 tys. ha, co odpowiada wielkości 3,5 tys. standardowych boisk piłkarskich. Niemal nie znajdziemy w niej typowych ogniw fotowoltaicznych wytwarzających prąd, kiedy pada na nie światło. Kompleks Noor-Ouarzazate to elektrownia termo-solarna, określana też angielskim skrótem CSP – od Concentrating Solar Power Plant.

W tego rodzaju elektrowni specjalne zwierciadła koncentrują światło słoneczne albo na rurce wypełnionej najczęściej solą fluorową znajdującej się tuż przed zwierciadłem, albo jego strumień kierują na znajdującą się w pobliży wieżę solarną. W obydwóch rozwiązaniach (tak na marginesie obydwa zostały wykorzystane w elektrowni Noor -  obiekt powstawał w kilku etapach) chodzi o to, by podgrzać sól w płynie do temperatury kilkuset stopni i wykorzystać ją do zagotowania wody i wytworzenia pary wodnej, która napędzi turbinę produkującą prąd. Podobną do tej, którą znajdziemy w elektrowni węglowej lub nuklearnej.

Elektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w MarokuElektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w Maroku Sener

Mówiąc jeszcze prościej, w elektrowniach CSP prąd powstaje tak samo jak w węglowych lub nuklearnych, różnica jest tylko taka, że źródło ciepła jest inne. Tutaj to promienie słoneczne, a nie spalanie węgla lub rozkład ciężkich pierwiastków.

Elektrownia działa również nocą

Elektrownie CSP, inaczej niż fotowoltaiczne, mają szczególnie sens w miejscach, gdzie słońce świeci niemal cały czas. Okolice miasteczka Ouarzazate na Saharze to zatem idealne miejsce na budowę takich instalacji. Ilości ciepła wytworzonego za pomocą tysięcy zwierciadeł w kompleksie Noor są tak duże, że elektrownia – zwłaszcza jej trzecia część, w której zastosowano pomysł z wieżą solarną – może produkować prąd również nocą. Sól by w niej wystygnąć do temperatury, kiedy nie zasila już turbiny, potrzebuje zwykle ponad siedmiu godzin.

Elektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w MarokuElektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w Maroku Sener

Elektrownia Noor-Ouarzazate to projekt bardzo międzynarodowy. Nadzoruje go Marokańska Agencja Energii Słonecznej – Masen. Wykorzystano tu technologię hiszpańskiej spółki Sener, na budowie znaczną część prac wykonał ponadto chiński koncern Shandong Electric Power Construction.

Projekt o wartości ok. 9 mld dol. finansowano z kilku źródeł. W tym między innymi pożyczki Banku Światowego o wartości kilkuset milionów dolarów i kredytów chińskiego rządu w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Pożyczki wysokości kilkudziesięciu milionów euro udzielił też tutaj Europejski Bank Inwestycyjny.

Elektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w MarokuElektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w Maroku Sener

Będzie prąd dla Europy?

Nowa elektrownia jest częścią bardzo ambitnego projektu rządu marokańskiego. Chce on, by do 2030 roku ponad połowa energii elektrycznej była wytwarzana ze źródeł odnawialnych, głównie słońca.

Elektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w MarokuElektrownia termo-solarna Noor-Ouarzazate w Maroku Sener

Maroko zamierza też eksportować prąd do Europy. Podmorska linia energetyczna do Hiszpanii łączy już marokańską sieć energetyczną z europejską. Wkrótce ma powstać podobne połączenie do Portugalii.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (172)
3,5 tys. standardowych boisk piłkarskich. Największa elektrownia słoneczna świata już działa
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 37

  A ile boisk ruskiego węgla sprowadził nam do kraju obecny kartoflany rząd???

 • franekzjanek

  Oceniono 51 razy 37

  .
  Naszym prawdziwkom z Podlasia przeszkadzają wiatraki na polach a co dopiero panele słoneczne , które będą zabierać promyki słońca ...
  .

 • acide94

  Oceniono 42 razy 32

  Ot, różnica między marokańską i polską mentalnością - pis chce budować nowe bloki w elektrowni węglowej w Ostrołęce i pakuje miliony w odkrywki pod przyszłe kopalnie na Polesiu. Ale przecież Polski ekologia nie dotyczy, zmiany klimatyczne to lewacki wymysł.

 • kka69

  Oceniono 38 razy 28

  PIS by na to nie pozwolił.
  Za blisko do siedzib ludzkich.
  No i węgla nie potrzeba.

 • pioter83

  Oceniono 21 razy 19

  Tylko wungiel i to najlepiej od braci rosjan...

 • marc.pl

  Oceniono 36 razy 18

  W Polsce elektrownia słoneczna nie ma sensu za mało dni słonecznych ale siłownie wiatrowe jak najbardziej - od kilku tygodni nad naszymi głowami bezproduktywnie pędzą silne wiatry a my odchodzimy od energii wiatrowej kierując się ku węglu.

 • pandzik

  Oceniono 22 razy 16

  u nas bez szans... nioski przestają się nieść i baby idące do kościoła dostają halucynacji od słonecznej...

  diabeł nie śpi... totalna nauka chce zniszczyć naród chrystusowy

 • starczypl

  Oceniono 17 razy 15

  Afrykańczycy są jak widać 100 lat przed piSSowcami z czerstwym Adrianem na czele.... Dramat

 • marc.pl

  Oceniono 14 razy 12

  A. Duda stwierdził że węgiel to nasza przyszłość w energetyce przez 200 lat czym wprawił w entuzjazm środowiska narodowo - katolicko - górnicze a w osłupienie geologów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX