CBA zatrzymało pracownika państwowego banku "na gorącym uczynku". Przyjmował łapówkę

CBA zatrzymało "na gorącym uczynku" cztery osoby podczas wręczania korzyści majątkowej. Według nieoficjalnych informacji radia RMF chodzi o dyrektora ważnego departamentu PKO BP oraz trzech przedsiębiorców.
Zobacz wideo

CBA informuje o zatrzymaniu czterech osób w Warszawie -  kierownika wydziału jednego z banków oraz trzech przedsiębiorców. Zajmowali się oni realizacją usługi związanych z obrotem nieruchomościami na rzecz banku. Według RMF FM chodzi o pracownika PKO BP. Biuro prasowe banku zapytane o potwierdzenie tej informacji odpowiedziało, że nie komentuje doniesień CBA z zasady i odesłało nas do Biura.

Zatrzymanie miało miejsce podczas wręczania korzyści majątkowej w wysokości 50 tys. zł.

Dłużnik sprzedawał nieruchomość, oni korzystali

Ustalenia śledczych wskazują, że w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia w zakresie wsparcia procesu sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik mogli liczyć na umorzenie części zadłużenia.

Ponadto ustalono, że niekiedy zlecenia rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. Takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku.

Czytaj też: Wydawca "Do Rzeczy" i "Wprost" zatrzymany. Prokurator ujawnia: przestępcy działali cztery lata

Funkcjonariusze przeszukali miejsca pracy i zamieszkania zatrzymanych osób. Zabezpieczono dokumentację i sprzęt komputerowy.

Zgromadzone w sprawie materiały zostaną jeszcze dzisiaj przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Więcej o: