Zakaz handlu w niedzielę. Ministerstwo na razie nie planuje złagodzenia przepisów

Resort pracy na razie nie planuje żadnego złagodzenia przepisów o zakazie handlu w niedzielę, wynika z wypowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej w Sejmie. Kluczowe w podejmowaniu przyszłych decyzji mają być wyniki oceny skutków wprowadzenia ustawy.

Zakaz handlu w niedzielę na razie bez zmian

Elżbieta Rafalska twierdzi, że Polacy przyzwyczaili się już do niehandlowych niedziel i potrafią tak zaplanować zakupy, by nie mieć problemu z brakiem potrzebnych artykułów. - Trwa dyskusja na ten temat i dobrze, bo dzięki temu można podejść do problemu wszechstronnie - zaznaczyła minister Rafalska.

Z kolei wiceszef resortu Stanisław Szwed nawiązał do niedawnej sejmowej dyskusji zorganizowanej przez parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Według niego głos, który popłynął ze środowiska małych i średnich firm, obalił tezę, że ograniczenie handlu w niedzielę szkodzi małym firmom. Wiele z nich twierdziło, że jest wprost przeciwnie.

Polacy tracą cierpliwość do zakazu handlu

Na początku lutego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przeprowadził badania dotyczące zakazu handlu w niedziele. 71 proc. ankietowanych stwierdziło, że obecne przepisy naruszają swobodę konsumencką, a państwo nie powinno ustalać, jak obywatele spędzają czas. 65 proc. badanych negatywnie ocenia całkowity zakaz handlu w niedziele, który ma zacząć obowiązywać od roku 2020.

Z kolei z badań Instytutu Pollster, na zlecenie "Super Expressu" wynika , że 47 proc. badanych jest za przywróceniem handlu we wszystkie weekendy. Przeciw jest 43 proc. ankietowanych, a 10 proc. nie ma w tym temacie zdania. 

W przyszłym roku wszystkie niedziele z zakazem

Ustawa przewiduje katalog wyłączeń. Handlować w niedziele może właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stoi za ladą. Handel jest też dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach i portach lotniczych.

Od 1 stycznia tego roku handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. W ubiegłym roku handel bez ograniczeń dozwolony był w dwie niedziele w miesiącu a w przyszłym roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.