Ważą się losy Wielkiej Brytanii w UE. Theresa May straszy: Brexitu może nie być w ogóle

Prawie trzy lata po referendum w sprawie wyjścia z UE Wielka Brytania nadal nie wie, co chce zrobić. Nie wiadomo, kiedy brexit się rozpocznie - za nieco ponad tydzień, w czerwcu, za ponad rok albo może nawet wcale.
Zobacz wideo

To może być najważniejszy brexitowy tydzień. W czwartek 21 marca startuje unijny szczyt, na którym premier Theresa May ma poprosić Unię Europejską o zgodę na opóźnienie brexitu. Bruksela może się na to zgodzić, ale najpierw Izba Gmin powinna ratyfikować porozumienie w sprawie warunków wyjścia, uzgodnione z Londynem w listopadzie ubiegłego roku. Problem w tym, że brytyjscy posłowie to porozumienie odrzucali już dwa razy, a i teraz jak na razie nie ma pewności, co zrobią.

Do trzech razy sztuka, May grozi

Theresa May od końca ubiegłego tygodnia walczy o poparcie dla swojej umowy brexitowej. Do przepchnięcia jej przez Izbę Gmin brakuje 75 głosów eurosceptycznych konserwatystów z własnej partii pani premier oraz z popierającej wcześniej rząd północnoirlandzkiej partii DUP. Kluczowe ma być przekonanie DUP, bo gdyby to się udało, reszta opornych łatwiej mogłaby zmienić zdanie. Tyle że DUP stawia ostre żądania, w tym finansowe.

Trzecie głosowanie umowy ws. warunków brexitu może odbyć się w parlamencie we wtorek lub w środę, ale przedstawiciele rządu May twierdzą, że premier go nie zarządzi, jeśli nie będzie wysokiego prawdopodobieństwa, że jest w stanie je wygrać. To pewnego rodzaju szantaż, bo oznacza, że jeśli nie uda się zebrać poparcia, to May podda się w staraniach o przeprowadzenie brexitu jak najszybciej, czyli za kwartał.

Czytaj też: Brexit. Partia Pracy chce wotum nieufności, jeśli T. May przegra kolejne głosowanie

- Jest absolutnie niezbędne, żebyśmy przyjęli to w przyszłym tygodniu - mówił w niedzielę Philip Hammond, kanclerz skarbu w rządzie Theresy May. - To ostatnia szansa, by zawrzeć tę umowę bez długiego opóźnienia.

Kiedy ten brexit?

Alternatywą jest odłożenie wejścia brexitu na dłużej. Na ponad rok, może dwa lata, co część brytyjskiej prasy przekłada na obawy o to, że wyjście z UE odsunie się na nieokreślenie odległą przyszłość. Premier chce zawieźć jakieś konkrety na unijny szczyt w czwartek. Jeśli nie uda się jej przepchnąć umowy przez Izbę Gmin, to poprosi Unię o opóźnienie brexitu na dłużej. Wielka Brytania być może będzie musiała wziąć udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Sama premier ostrzegła, że jeśli Izba Gmin nie zatwierdzi porozumienia przed startującym w czwartek szczytem, może to oznaczać konieczność rozpoczęcia negocjacji z UE od początku.

Jeśli parlament znajdzie sposób na poparcie umowy brexitowej przed szczytem Rady Europejskiej, Wielka Brytania opuści UE tej wiosny, bez obowiązku brania udziału w wyborach europejskich i będziemy mogli zająć się budowaniem przyszłych relacji. Jeśli nie, nie wyjdziemy z UE przez wiele miesięcy, jeśli w ogóle

- napisała May w otwartym liście w "Sunday Telegraph", który cytuje Bloomberg.

Wyglądałoby na to, że jeśli chodzi o brexit, to w pewnych kwestiach Wielka Brytania po trzech latach od referendum jest w punkcie wyjścia. 

Na jakiekolwiek ustalenia dotyczące zmiany terminu brexitu na koniec i tak muszą zgodzić się wszystkie państwa unijne, i to jednomyślnie. Nie ma wcale pewności, że to zrobią, bo w Brukseli narasta frustracja przeciągającymi się dyskusjami między politykami brytyjskimi.

Tak zwany twardy brexit, czyli wyjście bez porozumienie, wciąż nie jest wykluczony. Do wciąż obowiązującej formalnej daty brexitu zostało zaledwie 11 dni.

Więcej o: