Włochy walczą z wyludnieniem. Już 15 miejscowości oferuje domy od 1 euro

Już 15 włoskich miejscowości wystąpiło z ofertę kupna domu od 1 euro. Chcą w ten sposób rozwiązać pogłębiający się problem wyludnienia. Warunkiem kupna jest wyremontowanie nieruchomości w ciągu trzech lat.

Aż 5 na 15 miejscowości, które wystawiły domy na sprzedaż, leży na Sycylii.

Więcej domów niż ludzi

Domy we Włoszech wystawione na sprzedaż są zlokalizowane w mniejszych, mało zaludnionych miejscowościach. Największe z nich to Salemi na Sycylii z ok. 10 tys. ludności. Z kolei najmniejsza osada – Carrega Ligure – liczy 89 mieszkańców. Chętni mogą nabyć puste posiadłości m.in. w takich regionach jak Sardynia, Toskania, Piemont, Kampania czy Abruzja.

Międzynarodowa oferta nabycia posiadłości w atrakcyjnej cenie jest odpowiedzią włoskich miejscowości na rosnący problem wyludnienia. Na południu Europy odnotowuje się najniższy przyrost naturalny. W 2018 r. Eurostat podał, że najwięcej urodzeń odnotowano we Francji i w Szwecji, najniższy – we Włoszech i Hiszpanii.

Nie do końca 1 euro

Oferta włoskich miasteczek i osad wzbudziła zainteresowanie na świecie, w tym także wśród Polaków. Powstała nawet polskojęzyczna strona domyza1euro.pl oferująca międzynarodową pomoc prawną w zakupie nieruchomości i skupiająca się na miejscowości Sambuca na Sycylii. Możemy na niej przeczytać, że 1 euro jest ceną wywoławczą licytacji posiadłości wystawionych przez gminę do przetargów. Dom nabywamy wraz z gruntami i w stanie, w jakim aktualnie się znajduje. Warunek? Nowy właściciel musi przeprowadzić remont posiadłości i to w ciągu trzech lat od umowy przedwstępnej. To niejedyny wymóg, jaki stawia gmina Sambuca.

 

By przystąpić do licytacji od 1 euro, nabywca musi wpłacić kaucję gwarantującą jego udział w licytacji. Opłata wynosi 5 tys. euro i zawiera m.in. opłatę za załatwienie formalności przez gminę. Kaucja pomniejszona o 25 euro opłaty urzędowej dla gminy zostanie zwrócona wszystkim uczestnikom, którym nie udało się zlicytować danej posiadłości. Z kolei zwycięzca licytacji otrzyma zwrot przed podpisaniem końcowej umowy kupna, czyli po wyremontowaniu nieruchomości.

Gmina Sambuca di Sicilia potwierdziła, że osoby chętne wziąć udział w licytacji mogą składać oferty do 1 kwietnia 2019 r. Nieruchomości oferowane przez gminę Sambuca są zlokalizowane w centrum tamtejszej starówki.

Więcej o: