Lotniska mogą utonąć w roszczeniach. Nawet 1500 pozwów i 150 mln zł odszkodowania za hałas

Robert Kędzierski
Właściciele nieruchomości, które znajdują się blisko lotnisk, coraz częściej wygrywają w sądach odszkodowania za hałas. Niektóre porty muszą zmagać się z roszczeniami przekraczającymi 150 mln zł. Pojawiają się też wątpliwości - przepisy mogą być nadużywane. A pozwów może przybywać.

Lotniska w Polsce muszą liczyć się z koniecznością wypłacania odszkodowań związanych z hałasem. Prawo jasno wskazuje bowiem, że właściciele nieruchomości mogą domagać się rekompensat za ograniczoną możliwość korzystania ze swoich własności.

Nawet 1500 pozwów i 150 mln do zapłaty

Przykład poznańskiego lotniska Ławica dowodzi, że problem jest spory. Władze portu w wyniku procesów toczących się w ciągu pięciu ostatnich lat wypłaciły już ok. 70 mln zł. Jak donosi Rynek Lotniczy lotnisko ma na koncie 1500 spraw, większość przegranych. Łączna wielkość odszkodowań może sięgnąć 150 mln zł. 

Pojawiają się wątpliwości

Sądy wydające wyroki często powołują się na opinie biegłych, według których przez hałas wartość nieruchomości spadła. Tymczasem jak informuje Polska Times z analizy ogłoszeń prasowych wynika coś kompletnie odwrotnego. Mieszkania położone w pobliżu portów lotniczych są wyraźnie droższe, niż te zlokalizowane w centrum. 

Przykładowo 3 pokojowe, mające 66 m2 mieszkanie z rynku pierwotnego zaraz przy lotnisku kosztuje prawie 450 tys. zł. Natomiast analogiczne nowe mieszkanie znajdujące się dużo bliżej centrum Poznania bez problemu kupimy za ok 370 tys. zł.

- czytamy w serwisie. 

Na rynku nie brakuje wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, które zajmują się głównie odszkodowaniami od lotnisk. Nabywcy nieruchomości są przekonywani, że pieniądze można w łatwy sposób odzyskać.

Pieniądze na konkretny cel, ale bez faktur

Sprawę komplikuje jeszcze jeden fakt. W przypadku lotniska Ławica część odszkodowań została przyznana na przeprowadzenie prac związanych z ochroną akustyczną. Właściciele nieruchomości nie muszą jednak udowadniać na co przeznaczyli uzyskane z lotniska pieniądze. Nikt nie zmusza ich, by prezentowali faktury za wykonanie konkretnych prac, które miałyby zmniejszyć poziom hałasu. 

Pozwów może przybywać

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich Parlament właśnie zmienia ustawę, która reguluję kwestię odszkodowań. Początkowo właściciele nieruchomości mieli mieć wydłużony czas na złożenie ewentualnego pozwu. Ostatecznie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, stwierdziło, że zbyt wiele osób może wystąpić z roszczeniami. To spowodowałoby z kolei zbyt poważne skutki finansowe dla samorządów, które zbudowały lotniska, a także dla skarbu państwa i podmiotów, których działalność doprowadziła do ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania. Dlatego też ostatecznie na złożenie pozwu są trzy lata, nie pięć, jak pierwotnie zakładano. 

Czytaj też: Centralny Port Komunikacyjny konkurencją dla lotniska w Berlinie? Niemiecki polityk ostrzega

W ostatnich latach porty lotnicze intensywnie się rozbudowywały, dlatego właściciele nieruchomości wciąż mają czas, by zalać lotniska pozwami. Wiele wskazuje na to, że odszkodowań za hałas będzie przybywać. 

Więcej o:
Komentarze (75)
Lotniska mogą utonąć w roszczeniach. Nawet 1500 pozwów i 150 mln zł odszkodowania za hałas
Zaloguj się
 • bieganienieczlapanie

  Oceniono 17 razy 13

  Moja mama jest wrogiem publicznym numer jeden w radzie osiedlaLawica w Poznaniu, bo za kazdym razem, gdy pada temat halasu z lotniska mowi, ze lotnisk jest tam od ponad 100 lat, wiec jesli ktos kupil dom 10 lat temu, to przeciez wiedzial, co robi.

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 10

  Nad biegłymi wyceniającymi nieruchomości, trzeba się mocno"pochylić", trzymając w rękach gruby kij. To co oni wyczyniali w kościelnej komisji majątkowej, zasługuje na miano przekrętu stulecia.

 • mcguirre

  Oceniono 22 razy 10

  90 % pozwów bez podstawy bo suweren budował chatki wiedząc, że są w obrębie lotniska lub nawet na ścieżce podejścia. Działki były tanie. Następne cwaniactwo po frankowiczach.

 • sarhenziel

  Oceniono 15 razy 9

  Nie trzeba budować domu na podejściu lotniska.Jak się wybudowało to teraz należy zrobić izolację akustyczna

 • tomsonico

  Oceniono 13 razy 9

  Jak chcą odszkodowanie - to niech sprzedadzą swoje domy, na których zarobią i będą mieć odszkowanie.
  Co będzie następne? Domy na folderach zalewowych? W Balicach grupka osób, które wybudowały dom przy lotnisku domaga się odszkodowania od Portu, pomimo, że ich domy były zbudowane kilka lat temu! Paranoja.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 8 razy 6

  Tylko jedno kryterium powinno być , co było pierwsze mieszkanie czy lotnisko , jak mieszkanie to odszkodowanie , jak lotnisko to nie ma odszkodowania.

 • america_n_beauty

  Oceniono 14 razy 4

  Ludzie kupują drożej mieszkanie przy lotnisku, żeby "cierpiąc na hałas" domagać się odszkodowania :)) Ten naród hochsztaplerów i krętaczy z Audi mnie nie przestaje zadziwiać...

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 4

  co bylo pierwsze? Lotnisko czy barak lub mrowkowiec?
  Jakie sa oficjalne normy halasu?

 • pator77

  Oceniono 3 razy 3

  Co innego mieszkać blisko lotniska, a co innego pod pasem nalotów. Hałas jest niemiłosierny i nikt ta nie chce mieszkać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX