Rząd gorączkowo szuka sposobu na obniżkę cen wywozu śmieci. Samorządy: "wylądują w lasach"

Rząd opracował trzecią wersję ustawy, która ma obniżyć koszty wywozu śmieci. Przepisy po raz kolejny mogą gwałtownie się zmienić. Samorządowcy twierdzą, że regulacje doprowadzą do porzucania odpadów w lasach.
Zobacz wideo

Rząd PiS zaprezentował kolejną, trzecią już wersję ustawy, której celem jest ograniczenie cen wywozu śmieci. Jak informuje "Rzeczpospolita" z nowych pomysłów niezadowoleni są samorządowcy. Twierdzą oni, że nowe regulacje mogłyby doprowadzić do porzucania odpadów "w rowach i lasach".

Śmieciowy problem samorządów

Problem, który próbuje rozwikłać resort ochrony środowiska, dotyczy regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych RIPOK. W myśl obecnych przepisów zmieszane odpady wywozić można tylko do instalacji znajdującej się w tym samym województwie, w którym odpady wytworzono. To sprawia, że gminy i firmy odbierające odpady nie mają jak negocjować cen. Są w zasadzie skazane na jednego odbiorcę. 

Nowe przepisy znosiłyby to ograniczenie. Śmieci będzie można wywozić w dowolne miejsce kraju, poza określone województwo. W zamyśle ustawodawcy złamałoby to monopol i pozwoliło obniżyć ceny. W opinii samorządowców, na których powołuje się "Rzeczpospolita" wystarczy zwiększyć ilość RIPOK-ów w obrębie jednego województwa i pozwolić im przetwarzać większe ilości odpadów. 

Zapisy, które znalazły się w obecnej wersji ustawy potwierdzają wcześniejsze deklaracje Henryka Kowalczyka, szefa resortu. Wyjaśniał on, że zniesienie regionalizacji przyczyni się do obniżek cen.

Czytaj też: Źle segregujesz śmieci? Kamera może to zarejestrować. Niektórym grozi nawet 500 zł mandatu

Tykająca bomba cenowa

Krajowa Izba Gospodarcza wylicza, że firmy zajmujące się wywozem śmieci powinny podnieść ceny o 250 proc., jeśli chciałyby pokryć wzrost swoich kosztów. Dlatego od kilku miesięcy resort środowiska pracuje nad ustawą, która ma zapobiec drastycznym podwyżkom.

Zmieniona ustawa o czystości i porządku w gminach ma być uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu 2019. Zgodnie z unijnymi przepisami, odpady mają być zbierane w podziale na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji oraz metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej były to trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (25)
Rząd PiS gorączkowo szuka sposobu na obniżkę cen wywozu śmieci. Samorządy: 'wylądują w lasach'
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 22 razy 20

  Jak to jest, ze w normalnych krajach kolejne wersje przepisow poprawiaja sytuacje, a w Polsce pod obecnymi rzadami co zmiana prawa, to coraz wiekszy burdel?

 • laik404

  Oceniono 19 razy 17

  ...śmieci wylądują w lasach....

  Przecież to jest właśnie to, co uwielbia suweren, czyli hołubiona przez Pis grupa społeczna!

 • taunus68

  Oceniono 15 razy 13

  Morawiecki jak Putin "zamrozi" podwyżki cen wywozu śmieci,niestety skuteczność będzie taka jak w przypadku prądu...

 • lesher

  Oceniono 11 razy 9

  Socjalizm bohatersko walczy z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju.
  Stefan Kisielewski

  Najpierw w 2013 r. zniesiono wolny rynek w gospodarce śmieciowej, a teraz wszyscy są zaskoczeni skutkami, które od początku były do przewidzenia.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  Co się dotkną to zepsują - a wszystko żeby tylko przed wyborami podwyżek nie było ...

 • malgojb

  Oceniono 5 razy 5

  To jednak ciekawe, że brak segregacji był tańszy niż obecne przepisy (oczywiście pomińmy co w segregacji jest papierem), i że jedyną opcją kontroli jest to, że to gmina zarządza śmieciami, tak jakby nie od tego były kontrole i płacenie podatków na to tzw państwo teoretyczne by nie dało się nie mieć umowy nie podpisanej na wywóz śmieci oraz by sprawdzać firmy wywozowe, a nie by po prostu płacić za kierownika w kolejnym dziale

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Suweren lubi chodzić po lesie, a śmieci mu tam nie przeszkadzają, bo je sam wywozi ...

 • cezar85

  Oceniono 5 razy 3

  Śmieci, to nowy polski węgiel

 • marini2

  Oceniono 6 razy 2

  Pytam po cholerę była ta cała ustawa śmieciowa rządu PO-PSL? Cena za odbiór śmieci w moim wypadku wzrosła o 100%, teraz już w tym miesiącu o 200%. A widać że śmieci jak zalegały tak zalegają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX