Prezes Orlenu zarobił 867 tys. zł. Niemal drugie tyle może dostać w ramach premii

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, zarobił w 2018 roku 867 tysięcy złotych. Do tego niemal drugie tyle może otrzymać w ramach premii. Jak by było mało, zyska też budżet. Dywidenda ze spółki jest rekordowo wysoka, Skarb Państwa dostanie jej dużą część.
Zobacz wideo

Orlen opublikował właśnie raport dotyczący wynagrodzeń. Wynika z niego, że zarząd w 2018 roku otrzymał łącznie 4,7 mln zł. Daniel Obajtek, prezes spółki od lutego zeszłego roku, zarobił 867 tys. zł. 

Z raportu wynika też, że premie za rok 2018 mogą być wypłacone w rym roku. Ich wysokość może wynieść 4,1 mln zł, z czego do prezesa trafiłoby 766 zł. Sumując kwoty. wynagrodzenie Daniela Obajtka za rok 2018, z uwzględnieniem premii wypłaconej w przyszłym roku, może wynosić 1,63 mln zł. 

Orlen premie za rok 2018 wypłaci w przyszłym rokuOrlen premie za rok 2018 wypłaci w przyszłym roku Źródło: Orlen

Członkom zarządu Orlen przysługuje: stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, premia roczna, która jest wynagrodzeniem zmiennym, w razie rozwiązania umowy przez spółkę odprawa oraz wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji. Wynagrodzenie Członków Zarządu PKN ORLEN ustala Rada Nadzorcza w oparciu o uchwałę Walnego Zgromadzenia.

Rekordowa dywidenda

Prezes Orlenu poinformował też, że zarząd spółki zarekomendował najwyższy w historii koncernu poziom dywidendy, w wysokości 3,5 zł na akcję. Łącznie to 1,5 mld zł. 

Było to możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej Spółki i konsekwentnej realizacji strategii rozwoju. Decyzję dotyczącą dywidendy za miniony rok podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

- napisał. 

Ponad 600 mln dla budżetu

Orlen podał w raporcie, że miał w ubiegłym roku 5,55 mld zł zysku netto wobec 6,65 mld zł rok wcześniej. Część tego zysku, blisko 1,5 mld zł, spółka przeznaczy na wypłatę rekordowej dywidendy.

"Jako zarząd PKN Orlen zarekomendowaliśmy najwyższy w historii koncernu poziom dywidendy, w wysokości 3,5 zł na akcję. Było to możliwe dzięki stabilnej sytuacji finansowej spółki i konsekwentnej realizacji strategii rozwoju." - napisał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na Twitterze.

Spora część tej sumy trafi do Skarbu Państwa, który jest największym akcjonariuszem Orlenu - ma 27,52 proc. udziałów. W ramach dywidendy otrzyma więc 412 mln zł. Dodatkowe 202 mln wróci w postaci podatku. Razem budżet zyska 614 mln zł.

Zobacz wideo
Więcej o: