Polskie mieszkania jednak za ciasne. Pierwszy raz od lat znów szukamy większych

Pierwszy raz od co najmniej 5 lat Polacy poszukują większych mieszkań. Wzrost zainteresowania wśród swoich użytkowników zarejestrował serwis Domiporta. Najczęściej poszukiwane są mieszkania 3-pokojowe.
Zobacz wideo

Rośnie i to skokowo zainteresowanie większymi mieszkaniami wśród Polaków. Pierwszy raz od kilku lat. 

3 pokoje zamiast 2

Jak podał Domiporta, w marcu najczęściej wyszukiwanymi ofertami wśród użytkowników serwisu są mieszkania 3-pokojowe. Do tej pory najczęściej poszukiwanymi były warianty 2-pokojowe. W porównaniu ze styczniem to 40-procentowy skok wyszukiwań. Jednocześnie aż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkami.

Aż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkamiAż o 69 proc. spadło zainteresowanie kawalerkami Domiporta

Zgodnie z szacunkami Eurostatu ponad 40 proc. obywateli naszego kraju żyje w zbyt ciasnych mieszkaniach. Zdaniem ekspertów serwisu Domiporta wpływ na zainteresowanie większymi mieszkaniami wśród Polaków ma również wzrost liczby ludności. Ostatnie badania Eurostatu mówią o 5. miejscu Polski w europejskim rankingu przeludnienia.

Stać nas na więcej

Kolejnym powodem nagłego skoku zainteresowania większym mieszkaniem może być rosnąca zdolność kredytowa. Dostajemy większe kredyty, w związku z czym stać nas na większe mieszkania. W lutym banki i SKOK-i wysłały do BIK zapytania o kwotę kredytu wyższą o 17,6 proc. niż analogicznie w 2018 r.

Średnia wartość kredytu hipotecznego udzielonego w IV kw. 2018 r. wyniosła 263 tys. i była o 1,1 proc. większa niż kwartał wcześniej i o 8,4 proc. większa niż rok wcześniej – wynika z danych AMRON-SARFiN. Co więcej, w całym minionym roku wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 proc. w porównaniu do wyników roku poprzedniego

- podał Bartłomiej Baranowski z serwisu Domiporta.

Dodatkowe czynniki pobudzające nasz apetyt na większe mieszkanie to wzrost zarobków przy niezmiennych od 2015 r. stopach procentowych oraz dodatkowe świadczenia socjalne jak 500 Plus.

Nie tylko pokój, ale i metraż

Wzrost zainteresowania przestrzennym lokum wiąże się nie tylko z dodatkowym pokojem. Szukamy także większego metrażu, co serwis Domiporta zauważył już kilka miesięcy wcześniej.

W I kw. bieżącego roku, po raz pierwszy od 3 lat, lokale o powierzchni 51-70 m2 okazały się najbardziej poszukiwanymi przez użytkowników, zyskując wyraźną przewagę nad drugimi w kolejce lokalami o powierzchni 31-50 m2, których udział w wyszukiwanych obniżył się w ostatnich tygodniach

- czytamy w zestawieniu Domiporta.

Tendencję do poszukiwania większego metrażu zauważono już kilka miesięcy wcześniejTendencję do poszukiwania większego metrażu zauważono już kilka miesięcy wcześniej Domiporta

Dynamika rynku

Na tym etapie trudno wyrokować, czy mamy do czynienia z nową tendencją. Wiele będzie zależeć m.in. od dostępności i cen mieszkań. Wg ostatnich danych GUS wynika, że w okresie styczeń-luty 2019 r. oddano do użytkowania 32,3 tys. mieszkań, tj. o 7,8 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2019 r. Jednocześnie produkcja budowlano-montażowa w lutym była wyższa o 15,1 proc. od wyniku z lutego 2018 r. i o tyle samo w porównaniu ze styczniem 2019 r.

Warto ponadto zauważyć, że z ostatniego raportu Home Broker i Open Finance wynika, że dotychczasowy wzrost cen mieszkań wyhamował w największych miastach w Polsce. Specjaliści przewidują, że za kilka miesięcy ceny lokali mogą zacząć spadać.

W raporcie brano pod uwagę to, ile płaci nabywca mieszkania. Z zestawienia wynika, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy indeks cen transakcyjnych po raz pierwszy spadł.

Najbliższe miesiące pokażą, czy poszukiwanie 3-pokojowych mieszkań o zwiększonym metrażu jest trwałą tendencją wśród nabywców w Polsce.

Więcej o: