Urząd Ochrony Danych Osobowych mógł zamknąć usługę Twój e-PIT. Czerwińskiej grozi kara

ab

Gdyby nie szybka reakcja Ministerstwa Finansów, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych mógł "zamknąć" usługę Twój e-PIT - informuje w rozmowie z money.pl Monika Krasińska z UODO.
Zobacz wideo

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego. W jej ramach podatnicy mają dostęp do swoich wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych za 2018 r. Z usługi skorzystało już ponad milion osób.

Do platformy Twój e-PIT można było zalogować się poprzez profil zaufany albo podając swój PESEL, kwotę przychodów z zeznania za 2017 r., i kwotę przychodów od jednego z pracodawców w 2018 r. I właśnie co do tej drugiej metody uwierzytelniania, już kilka dni po starcie usługi, pojawiły się poważne wątpliwości. "Dziennik Gazeta Prawna" zwrócił bowiem uwagę, że jeśli pracownik w roku 2017 uzyskiwał dochody wyłącznie od jednego pracodawcy, a w 2018 nadal był u niego zatrudniony chociaż przez jeden dzień, to tenże pracodawca (prezes, księgowa itd.) ma wszystkie potrzebne dane, aby wejść na konto pracownika w platformie Twój e-PIT. Tam mógł poznać np. dochody pracownika z innych źródeł, a teoretycznie także nawet coś pozmieniać w jego zeznaniu.

Ministerstwo Finansów bardzo szybko załatało tę lukę, dodając do procesu logowania obowiązek podania kwoty zwrotu lub dopłaty z zeznania za 2017 r. Teraz okazuje się, że gdyby nie natychmiastowa reakcja resortu, możliwość rozliczania PIT-ów poprzez platformę Twój e-PIT, przynajmniej dla osób nielogujących się profilem zaufanym, mogła być zablokowana przez Urząd Ochrony Danych Osobowych.

,, Dzięki szybkiej reakcji Ministerstwa Finansów prezes UODO nie skorzystał ze swoich uprawnień. Mógł postanowieniem wstrzymać proces przetwarzania danych osobowych przez tę platformę, ograniczając np. tylko do przechowywania danych tam zawartych

- powiedziała w money.pl Monika Krasińska z Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Krasińska dodawała, że system Twój e-PIT "jest potrzebny z punktu widzenia interesu podatników, ale chyba nie do końca przemyślany z punktu widzenia ochrony danych osobowych". 

W UODO trwa analiza pod kątem staranności Ministerstwa Finansów jako administratora danych. Prezes UODO wyjaśnia tę kwestię z resortem. Zgodnie z przepisami za naruszenie zasad ochrony danych osobowych prezes UODO może nałożyć karę w wysokości do 100 tys. zł. Jako że administratorem danych osobowych w systemach podatkowych odpowiedzialnym za ich przetwarzanie jest minister finansów, to kara mogłaby być nałożona personalnie na Teresę Czerwińską.

Czytaj też: Twój e-PIT. Łatwo o gafę i dużo niższy zwrot podatku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia

WIĘCEJ O:

bliżej Ministerstwo Finansów UODO Twój e-PIT PIT
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (22)
POLECAMY
"Odra to dopiero początek. ''Weekendami oczyszczalnie w całej Polsce spuszczają do rzek ścieki, żeby zaoszczędzić''"
"Koniec z tanim węglem w PGG. Spółka podnosi ceny średnio o 200 zł za tonę"
"Rosja pokazała uzbrojonego robota-psa. Chińska kopia? Możesz takiego kupić na AliExpress [WIDEO]"
"14. emerytura zostanie wypłacona już zaraz. Oszuści poczynają sobie coraz śmielej. Ostrzeżcie seniorów"
"Świadczenie postojowe. Ostatni dzień na złożenie wniosku. Można zyskać nawet 2080 zł"
"Jak kupić węgiel w sklepie PGG? Trzeba to robić szybko, ale można sporo zaoszczędzić [INSTRUKCJA]"
NAJNOWSZE
15:15 Odra to dopiero początek. ''Weekendami oczyszczalnie w całej Polsce spuszczają do rzek ścieki, żeby zaoszczędzić''
14:24 Koniec z tanim węglem w PGG. Spółka podnosi ceny średnio o 200 zł za tonę
14:13 Rosja pokazała uzbrojonego robota-psa. Chińska kopia? Możesz takiego kupić na AliExpress [WIDEO]
14:00 14. emerytura zostanie wypłacona już zaraz. Oszuści poczynają sobie coraz śmielej. Ostrzeżcie seniorów
13:59 Świadczenie postojowe. Ostatni dzień na złożenie wniosku. Można zyskać nawet 2080 zł
13:49 Jak kupić węgiel w sklepie PGG? Trzeba to robić szybko, ale można sporo zaoszczędzić [INSTRUKCJA]
13:08 Niepokojące wyniki badań. "Antarktyda kruszy się na brzegach". Lodu ubywa więcej, niż sądzono