Gorąco na szczycie UE w Brukseli. Wciąż brak porozumienia. Theresa May może jednak otrzymać prezent

Daniel Maikowski
Wciąż nie ma porozumienia w sprawie opóźnienia brexitu. Na szczycie Rady Europejskiej trwają gorączkowe dyskusje nad możliwymi scenariuszami.
Zobacz wideo

Jeszcze kilka godzin temu docierały do nas informacje, że Rada Europejska zgodzi się na opóźnienie brexitu do 22 maja, ale pod warunkiem że brytyjski parlament przyjmie umowę z UE. Wszystko wskazuje na to, że zarówno ta data, jak i ten warunek są już nieaktualne.

W Brukseli trwają burzliwe dyskusje nad różnymi scenariuszami opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Unia chce ponoć uniknąć sytuacji, w której zostanie oskarżona o doprowadzenie do twardego brexitu. Dlatego ma być gotowa na ustępstwa.

"Bloomberg": Będzie bezwarunkowe przesunięcie brexitu

Z doniesień informatorów Bloomberga wynika, że najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada bezwarunkowe przesunięcie brexitu do 7 maja br. - bez względu na to czy Izba Gmin przyjmie porozumienie wynegocjowane przez rząd. Byłoby to duże ustępstwo wobec Theresy May, która w przyszłym tygodniu może przegrać głosowanie po raz trzeci.

Jeśli posłowie Izby Gmin przyjmą umowę, to w tym scenariuszu Londyn opuściłby UE przed 7 maja. Jeśli jednak posłowie odrzuciliby porozumienie, to UE może postawić Londyn przed wyborem: Brexit bez umowy lub dalsze opóźnienie brexitu ale warunkiem, że do 11 kwietnia Wielka Brytania zobowiąże się do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

To scenariusz prawdopodobny, ale wciąż nie uzyskał on akceptacji ze strony wszystkich 27 państw. Z naszych informacji wynika, że rozmowy na unijnym szczycie mogą przeciągnąć się nawet do późnych godzin nocnych. O godz. 19. miała odbyć się konferencja prasowa z udziałem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, ale została odwołana.

Więcej o: