Największy w Europie przetarg na autobusy elektryczne rozstrzygnięty. Solaris nie miał z kim przegrać

Warszawa wybrała dostawcę autobusów elektrycznych. Największy kontrakt tego typu w Europie wygrał Solaris. Wartość kontraktu to niemal 400 mln zł.
Zobacz wideo

Warszawa rozstrzygnęła największy w Europie przetarg na autobusy elektryczne ogłoszony przez Miejskie Zakłady Autobusowe. Kontrakt na dostawę 130 autobusów wygrał Solaris, który złożył ofertę jako jedyny. Zyskał 96,5 punktu na 100 możliwych. 

Czytaj też: Rząd chce przywracać połączenia autobusowe - niemal od zaraz. Ekspert: Na to trzeba dwóch lat

Pojazdy o wartości blisko 400 mln zł będą dostarczone do stolicy między między listopadem 2019 a 2020 roku - informuje Transport Publiczny. Blisko połowę z tej kwoty stanowić ma dofinansowanie unijne.

Ursus nie startował

W warszawskim przetargu nie wystartował inny gigant branży - Ursus Bus. Pod koniec lutego spółka poinformowała, że konsorcjum z jego udziałem wygrało konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie i wytworzenie tysiąca autobusów elektrycznych. Zlecenie warte jest aż trzy miliardy złotych wiąże się z zaprojektowaniem i produkcją aż 1000 pojazdów.

Tramwaje dostarczy Hyundai

W lutym władze Warszawy rozstrzygnęły inny przetarg. 213 nowych tramwajów dostarczy koncern Hyundai Rotem Company.  Oferta Koreańczyków była najniższa - wyniosła 1,82 mld zł. Bydgoskie zakłady Pesa złożyły ofertę wyższą od zakładanej w budżecie - wynosiła 2,83 mld zł. 

Solaris w rękach hiszpańskiego giganta

Pod koniec ubiegłego roku Solaris poinformował o podpisaniu umowy z nowym inwestorem. Została nim hiszpański CAF zajmującą się projektowaniem i produkcją taboru kolejowego. Spółka zagwarantowała sobie , że Polski Fundusz Rozwoju odkupi od niej mniejszościowy pakiet akcji. 

Zobacz wideo
Więcej o: