Stoltenberg dla "WSJ": W Powidzu NATO zbuduje magazyn dla amerykańskiego sprzętu

Pod Powidzem w Wielkopolsce ma powstać magazyn dla amerykańskiego sprzętu wojskowego. O planie NATO poinformował dziennik "The Wall Street Journal". Gazeta w obszernym artykule przytacza między innymi wypowiedź sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
Zobacz wideo

Szef Sojuszu w rozmowie z amerykańskim dziennikiem poinformował, że na budowę bazy zostanie wydane 260 milionów dolarów. Realizacja projektu rozpocznie się już w lipcu. Potrwa 2 lata. W magazynie mają stacjonować między innymi wojskowe pojazdy oraz ma być przechowywana amunicja i osprzęt.- Ma to być wsparcie zwiększonej obecność amerykański wojsk w Polsce - brzmi jeden z cytatów wypowiedzi Jensa Stoltenberga dla "The Wall Street Journal".

Gazeta podkreśla, że najnowszy plan jest elementem wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu w ramach doktryny odstraszania Rosji. Magazyn koło Powidza ma być jednym z pięciu takich punktów w Europie. Według dziennika, pozostałe powstaną na terenach Niemiec, Belgii i Holandii. "The Wall Street Journal" pisząc o tym powołuje się z kolei na słowa byłego dowódcy amerykańskich wojsk w Europie, generała Bena Hodgesa.

Autor artykułu, James Marson, zwraca uwagę, że rozmieszczenie sprzętu w różnych częściach Europy, w razie konfliktu pozwoli na szybką reakcję Amerykanów i przerzucenie tam wojsk. Nie jest przy tym tak kosztowne, jak tworzenie baz, gdzie stale stacjonują żołnierze.

Więcej o: