Jest rekord. 1 procent podatku to 761 mln złotych. Wystarczyło wypełnić jedną rubrykę w PIT

Podatnicy w ramach jednego procenta podatku przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego ponad 761 mln zł  w 2018 roku. Darowizny były w sumie o 101 mln zł wyższe niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

761 milinów złotych to absolutny rekord. W 2018 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego dwukrotnie wyższą sumę z podatków niż 10 lat wcześniej i aż siedmiokrotnie większą niż w 2004 roku. Ministerstwo finansów informowało wcześniej, że na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 procent podatku przekazało dokładnie ponad 14,1 mln podatników. To o 0,5 mln podatników więcej niż rok temu.

Organizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 rokuOrganizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 roku GUS

Według GUS, przeciętne wpływy z 1 proc. PIT przypadające na jedną organizację zwiększyły się między 2011 r. a 2018 r. o 26,2 tys. zł (z 61,5 tys. zł do 87,7 tys. zł). Podczas gdy ogólna kwota przekazywanych przez podatników środków się zwiększa, to pieniądze otrzymywane przez połowę organizacji są coraz niższe. W całym analizowanym okresie liczba organizacji pożytku, których przychody z 1 proc. PIT przekroczyły 1 mln zł wyniosła poniżej 0,1 tys. podmiotów.

Organizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 rokuOrganizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 roku GUS

"Największą część organizacji pożytku publicznego stanowiły stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne (73,6 proc.), następnie fundacje (25,8 proc.) oraz społeczne podmioty wyznaniowe (0,6 proc.). Z kolei największa część środków z 1 proc. PIT przypadła fundacjom (73,7 proc wobec 23,3 proc. na rzecz stowarzyszeń i podobnych organizacji społecznych i 3,3 proc - społecznych podmiotów wyznaniowych" - napisano w raporcie GUS.

Organizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 rokuOrganizacje pożytku publicznego i 1 proc. w 2017 roku GUS

W tym roku podatnicy mogą skorzystać z nowej usługi ministerstwa finansów – Twój e-PIT. deklaracja zostanie wypełniona automatycznie, ale numer KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć musimy wpisać sami.  

Więcej o:
Komentarze (21)
Jest rekord. 1 procent podatku to 761 mln złotych. Wystarczyło wypełnić jedną rubrykę w PIT
Zaloguj się
 • a.d.b

  Oceniono 9 razy 5

  Ależ to proste. Nikt nie chce zostawić tych pieniędzy PiSowi na kampanię i rozdawnictwo.

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 5 razy 1

  No proszę, i gdzie jest ten głupszy sort Polaków, który po wprowadzeniu usługi Twój e-PIT lamentował, że PiS to zrobił po to, żeby zgarnąć 1% dla Rydzyka? No gdzie jesteście?

 • pct3

  Oceniono 1 raz 1

  eeee. myślałem że rekord z jednej deklaracji podatkowej, te parę milionów jako 1 % podatku. No, to byłoby coś. A tak to co to za news?

 • rodak_z_perth

  0

  Od kiedy 761 (2018) jest siedmiokrotnie większe od 10 (2004)?
  Zwykła logika, a nawet kalkulator podpowiadają, że powinno być 76 razy więcej.

 • pierwsze_all

  Oceniono 2 razy 0

  A kiedy beneficjenci dostaną te pieniądze? Za pół roku? Kiedy już państwo sobie nimi poobraca? Jakoś nie mogę się doczekać na zwrot podatku. Za tego strasznego PO, gdy termin na zwrot był dwa miesiące, miałam go na koncie w ciągu średnio 2 tygodni (10 - 20 dni), teraz, gdy z wielkim przytupem władza się chwali jak to skróciła termin do 45 dni w przypadku klepnięcia e-pit-u, coś mi się wydaje, że otrzymam ten zwrot dokładnie 45 dnia.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 0

  Z czego mniej więcej pół miliarda na samo funkcjonowanie tych wszystkich fundacji?
  Ktoś ma dokładne dane?

 • rafthetough

  Oceniono 4 razy -2

  dziekujemy PiS za e-PIT oraz za wyzsze dochody spoleczenstwa. Jakkolwiek wyborcza by prala wam mozgi, liczby nie klamia, rzad nie idealny ale lepszy od rzadu PO zaleznego od niemiec.

 • noni35

  Oceniono 5 razy -3

  Chciałam wpisać 1% podatku na wskazany cel. Ministerstwo Finansów wie jednak lepiej jak zagospodarować te pieniądze. Nie jestem informatykiem i nie udało mi się zedytować celu. Wypełniłam pit odręcznie chociaż od kilku lat robiłam to komputerowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX