Brexit. Rusza rejestracja Polaków na Wyspach. Bez niej nie można legalnie mieszkać ani pracować

Brexit staje się coraz bardziej realny. Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym tygodniu będą mogli zarejestrować się w specjalnym systemie dla unijnych migrantów. W innym wypadku będą mieszkać i pracować na wyspach nielegalnie. Ta sama zmiana dotyczy innych obywateli UE.
Zobacz wideo

Brexit, bez względu na to jaką ostatecznie formę przybierze, już zmienił życie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Właśnie rozpoczęła się tam kampania informacyjna dla imigrantów unijnych. Przypomina, że w tym tygodniu rozpoczyna się specjalna rejestracja - obowiązkowa dla każdego, kto po wyjściu Królestwa z Unii chciałby w nim pozostać.

Milion Polaków do rejestracji

Sprawa dotyczy też Polaków, których jest tam około miliona. Kampania obejmuje ogłoszenia w radiu, telewizji i Internecie oraz plakaty. Brytyjskie MSW informuje, że chce dotrzeć do jak największej liczby imigrantów, a informacje pojawią się w każdym większym mieście kraju. System rejestracji w pełni ruszyć ma w sobotę.

Część miejscowych zrzeszeń imigrantów, między innymi The Three Million, czy pomagające głównie Polakom East European Resource Centre (EERC), pyta, co z gospodarstwami dotkniętymi biedą, przemocą domową czy z ludźmi nieznającymi angielskiego.

Według EERC niepewny jest los imigrantów wykluczonych społecznie lub zagrożonych takim stanem. Centrum, które zostało włączone przez brytyjski rząd do procesu konsultacji, ocenia, że może to oznaczać nawet ponad sto tysięcy ludzi. Niektóre organizacje wyrażają obawy na przykład co do rejestracji dzieci. Według projektu, zgłosić muszą je rodzice lub opiekunowie. Część działaczy i prawników niepokoi się, że w przypadku niedopełnienia obowiązku przez rodziców lub opiekunów, dzieci odkryją, że z nie swojej winy wypadły poza system.

Brytyjskie MSW nie komentuje

Mimo wielokrotnych prób kontaktu ze strony Polskiego Radia, brytyjskie MSW nie chciało odnosić się do wątpliwości wobec systemu i obaw organizacji imigranckich. Wcześniej Home Office podkreślał jednak, że "chce mówić imigrantom TAK", że
system jest prosty w obsłudze, a domyślny wariant rejestracji to udzielenie Polakowi, Czechowi czy Niemce pozwolenia na pobyt.

Rejestruj się lub mieszkaj nielegalnie

Rejestracja jest obowiązkowa. Udowodnić będzie trzeba tożsamość, fakt, ze nie było się karanym za poważne przestępstwa oraz że przebywało się na terenie Wysp przed zakończeniem ewentualnego okresu przejściowego lub też przed datą tak zwanego twardego brexitu, który takiego okresu nie przewiduje.

Forma brexitu wciąż nie jest ustalona. Jeśli imigrant mieszkał na Wyspach bez przerwy przez pięć lat, będzie mu się należał status osoby osiedlonej. Ci, którzy przebywają tu krócej otrzymają status tymczasowy, a idea jest taka, by osoby te nieniepokojone doczekały po prostu do momentu, gdy zostaną "osobami osiedlonymi".

UE już gotowa na twardy brexit

Komisja Europejska poinformowała, że zakończyła przygotowania do brexitu bez umowy, który - jeśli Wielka Brytania nie porozumie się z UE - nastąpi 12 kwietnia. KE przypomina także, że obywatele Wielkiej Brytanii przestaną być obywatelami Unii. Będą poddawani dodatkowym kontrolom przy przekraczaniu granicy wspólnoty. Również w tej kwestii Bruksela poczyniła przygotowania w portach i na lotniskach, aby zagwarantować, że kontrole te będą prowadzone w sposób efektywny.

Więcej o: