Czechy zniosą kontrole polskiego mięsa o północy. Zalecenia Komisji Europejskiej wykonane

Czechy jeszcze dziś mają znieść zaostrzone kontrole polskiego mięsa. Polska wypełniła bowiem wszelkie zalecenia Komisji Europejskiej. Ponadto kontrole zostały uznane za "niewspółmierne do zagrożenia".
Zobacz wideo

Czechy mają znieść kontrole polskiego mięsa o północy. Władze w Pradze poinformowały Komisję Europejską, że przygotowują decyzję w tej sprawie - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Jeszcze wczoraj czeskie służby weterynaryjne twierdziły, że analizują sytuację i kontroli nie wstrzymały. 

Czechy wprowadziły nadzwyczajne kontrole mięsa po wykryciu salmonelli w polskiej wołowinie i obowiązki nakładane na wszystkich operatorów, by przedstawiali pełną dokumentację wraz z certyfikatami. Komisja Europejska uznała później te kontrole za niewspółmierne do zagrożenia, przesadzone i zażądała ich zniesienia, bo wpływają one negatywnie na unijny rynek. Czechy argumentowały, że kontrole są konieczne, bo Polska nie gwarantuje wysokich standardów podczas produkcji mięsa. Komisja stwierdziła, że działania naszych południowych sąsiadów są dyskryminujące.

Zgodnie z zapowiedziami

O tym, że nasi południowi sąsiedzi zniosą kontrolę informował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Tydzień temu stwierdził, że Czesi podejmą decyzję, gdy tylko otrzymają od Polski aktualną informację o wykonywaniu zaleceń Komisji Europejskiej. 

Czytaj też: "Nielegalny magazyn prowadził Krecik" - Ardanowski mocno do czeskiego odpowiednika ws. mięsa

Polscy eksporterzy mięsa znaleźli się na celowniku na skutek skandalu, jaki wybuchł po ujawnieniu przez TVN procederu przetwarzania chorych i padłych krów. Niektórzy odbiorcy polskiego mięsa wykorzystali sytuację jako pretekst do renegocjowania cen i odwołania części zamówień. 

Zobacz wideo
Więcej o: