NASA zapłaci za leżenie w łóżku. Ponad 70 tys. zł za 2 miesiące eksperymentu
Dwudziestu czterech ochotników ma udać się we wrześniu do ośrodka Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), gdzie dwa miesiące spędzą wyłącznie w łóżkach. ABGRESA (taka jest oficjalna nazwa eksperymentu) jest wspólnym projektem badawczym agencji kosmicznych DLR, ESA i NASA.
NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) chcą w ten sposób przetestować potencjalne korzyści płynące ze sztucznej grawitacji.
Łatwizna? Tylko pozornie
Każdy z ochotników otrzyma za swój wkład w naukę wynagrodzenie w wysokości ponad 70 tys. zł. Ale pokaźne wynagrodzenie za udział w eksperymencie będzie się wiązało z licznymi wymaganiami ze strony agencji, a sam eksperyment tylko pozornie kojarzy się z błogim lenistwem.
Ochotnicy zostaną podzieleni na dwie grupy i zlokalizowani w jednym obiekcie. W ciągu 60 dni wolontariusze będą musieli wykonywać wszystkie codzienne czynności – od jedzenia po toaletę – wyłącznie na leżąco. Ochotnicy będą mieli dostęp do telewizji, materiałów do czytania i innych zajęć rekreacyjnych, pod warunkiem, że będą realizowane w pozycji leżącej.
Oficjalne logo eksperymentu agencji kosmicznych NASA, ESA i DLR Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR)
Uczestnicy eksperymentu będą przez 60 dni żyć w warunkach, które mają być zbliżone do tych, w których przebywają astronauci podczas misji kosmicznych. Ich głowy będą ułożone 6 stopni poniżej poziomu nóg, a jedno z ramion będzie musiało nieustannie spoczywać na materacu, nad czym mają czuwać koordynatorzy badania. Eksperyment ma na celu ocenić wykorzystanie sztucznej grawitacji w minimalizowaniu skutków zdrowotnych stanu nieważkości, zmiany w ciele człowieka na skutek stopniowego zaniku mięśni oraz możliwość łagodzenia ich przez dietę czy ćwiczenia.
Pierwsza grupa rozpoczęła testy 25 marca
Pierwsza grupa ochotników wybranych przez agencje kosmiczne zaczęła testy 25 marca. W jej skład weszło 8 mężczyzn i 4 kobiety. Poszukiwani są kolejni śmiałkowie do drugiej 24-osobowej, eksperymentalnej ekipy, która ma docelowo składać się 12 kobiet i 12 mężczyzn.
Eksperyment ma rozpocząć się we wrześniu i potrwać do grudnia 2019 r. Cały projekt potrwa 89 dni, ale aż 60 z nich śmiałkowie spędzą wyłącznie w leżącej pozycji. 29 dni pozostawiono na potrzeby aklimatyzacji i rekonwalescencji po niecodziennym badaniu, a ta - jak zapewniają agencje - łatwa nie będzie.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Lidl i Biedronka wycofują mięso drobiowe. Wykryto w nim salmonellę
-
Kaczyński i Morawiecki zainicjowali wiercenie pod dnem Świny. Premier zachwycał się "potężnym wiertłem"
- Rząd na placu budowy tunelu w Świnoujściu: "Dotrzymaliśmy słowa". Unia przypomina za czyje pieniądze
- Podatek od nieruchomości. Do kiedy trzeba go zapłacić? Zostało niewiele czasu
- Ceny gazu wkrótce w górę o 100 proc.? URE nie będzie ich odgórnie regulować
- USA. Miasto dało 500 dolarów dochodu podstawowego. Efekt? Wzrost zatrudnienia, mniej osób z depresją
- 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w poniedziałek