Beata Szydło: "Trzynasta emerytura" w kolejnych latach pod warunkiem, że PiS zwycięży w wyborach

Wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło zapewniła w TVP Info, że trzynasta emerytura stanie się stałym świadczeniem, czyli będzie wypłacana w kolejnych latach. Jednak - jak mówiła - warunkiem jest zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych i tworzenie przez tę partię następnego rządu. 
Zobacz wideo

Beata Szydło powiedziała też, że a kolejnej kadencji powinna się odbyć dyskusja o zmianach w systemie emerytalnym, bo rządzący zdają sobie sprawę, że "wsparcie emerytów i rencistów jest niezwykle konieczne". Zaznaczyła, że obecnie niskie uposażenia emerytów i rencistów są wspierane podnoszeniem najniższej emerytury, darmowymi lekami oraz programami "Dostępność plus" i "Senior plus". 

Rząd przyjął dzisiaj projekt ustawy o świadczeniu "Emerytura plus". "Trzynasta emerytura" w wysokości emerytury minimalnej wynoszącej 1100 złotych brutto, a netto 888 złotych 25 groszy, trafi do uprawnionych emerytów i rencistów, niezależnie od tego, jakie otrzymują świadczenie. Będą to osoby, które są w powszechnym systemie ubezpieczeń, rolnicy, którzy są w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, służby mundurowe, osoby otrzymujące kompensacyjne świadczenia nauczycielskie, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, a także inwalidzi i renciści wojenni. 

"Trzynasta emerytura" - nie trzeba będzie składać wniosków

Aby otrzymać świadczenie nie trzeba będzie składać żadnych wniosków. Terminy wypłaty trzynastej emerytury będą zaś tożsame z terminami wypłaty innych świadczeń, które emeryci i renciści otrzymują co miesiąc.

W związku z tym, że 1 maja mamy święto, część z tych osób może otrzymać to świadczenie w ostatnich dniach kwietniaKoszt sfinansowania tych dodatkowych emerytur wyniesie 10 miliardów 800 milionów złotych. Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu.

"Emerytura plus" to jeden z elementów tak zwanej piątki Kaczyńskiego, czyli nowego programu społecznego Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz wideo
Więcej o: