21 kwietnia zmienią się zasady najmu mieszkań komunalnych. Gmina sprawdzi zarobki lokatorów

21 kwietnia wejdą w życie zmiany w przepisach dotyczących mieszkań komunalnych. Gminy przyjrzą się sytuacji majątkowej najemców i będą miały prawo wezwać ich do obowiązkowego przedstawienia swoich dochodów.
Zobacz wideo

Wchodzące w życie w kwietniu przepisy są wynikiem nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowe przepisy mają na celu uszczelnienie zasad przyznawania mieszkań komunalnych. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce w ten sposób zmniejszyć kolejki oczekujących na wynajem mieszkania komunalnego, co stanowi jeden z punktów polityki mieszkaniowej rządu.

Docelowo do 2030 r. samorządy gminne powinny dysponować możliwościami zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich gospodarstw domowych oczekujących aktualnie na najem mieszkania od gminy. Według stanu na koniec 2014 r. na najem mieszkania gminnego oczekiwało 165,2 tys. gospodarstw domowych

- czytamy w oświadczeniu MiiR dot. Narodowego Planu Mieszkaniowego.

Łódź na pierwszy ogień

Zmiany w przepisach będą dot. całego kraju. Wiceprezydent Łodzi już zapowiedział w związku z tym nowe zasady wynajmu mieszkań komunalnych. Dane o przychodach najemcy mają uwzględniać 3 miesiące wstecz. W przypadku przekroczenia progu dochodowego ustalonego przez gminę, najemca dostanie podwyżkę czynszu w wysokości różnicy między zarobkami a progiem dochodowym. Jak zapowiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, wszystkie umowy najmu na mieszkanie komunalne po 21 kwietnia będą weryfikowane obowiązkowo pod kątem uzyskiwanych dochodów.

Co 2,5 roku będziemy sprawdzać dochód najemcy lokalu komunalnego. Dzisiaj próg dochodowy uprawniający do najmu lokalu komunalnego wynosi 2255 zł. Jeśli za 2,5 pół roku będzie na takim samym poziomie i zostanie przekroczony, najemca będzie musiał obowiązkowo zaakceptować wzrost czynszu. Jeśli odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, umowa zostanie wypowiedziana, a lokator straci prawo do mieszkania. Umowy najmu sprzed 21 kwietnia zachowują ważność na okres, na jaki zostały zawarte

– czytamy na stronie Urzędu Miejskiego Łodzi.

Weryfikacja majątku przez gminy nie będzie dot. mieszkańców lokali socjalnych. Gminy mają 2 lata na dostosowanie dotychczasowych uchwał mieszkaniowych do nowych zapisów w ustawie.

Więcej o:
Komentarze (73)
21 kwietnia zmienią się zasady najmu mieszkań komunalnych. Gmina sprawdzi zarobki lokatorów
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 42 razy 26

  Aha. Czyli zamiast budowy mieszkań pod wynajem cały program pisowskich kłamców i złodziei ogranicza się do powołania kolejnych organów kolejnej kontroli i wiary, że herbata zrobi się słodsza od mieszania.
  No i kolejna nauczka dla pracujących: zwolnij się, daj sobie spokój, idź na zasiłek. Praca się po prostu nie opłaca!

 • zgred151

  Oceniono 24 razy 20

  Jakos rzad nie kwapi sie do ustalenia realnego minimum socjalnego ale szybko ustala kwote od ktorej chetnie zabierze nadwyzke niezaleznie czy pozostawiona czesc wystarczy na przezycie Przyjmujac 2255 dochodu brutto i przy placy minimalnej dzis 2220 na reke dostaje ok 1600 minus czynsz 400 i media 200 pozostanie 1000 na wszelkie wydatki . Gdy dodatkowo ktos dorobi 400 zl to podniosa mu czynsz o 350 zl. wiec po co pracowac ?

 • abarski

  Oceniono 19 razy 15

  "najemca dostanie podwyżkę czynszu w wysokości różnicy między zarobkami a progiem dochodowym."
  czyli jesli prog dochodowy wynosi okolo 2500 zl, a ktos zarabia 10 tys, to podwyżka w czynszu wyniesie 7500 zl ?

 • polsilver100

  Oceniono 24 razy 14

  Nierobom trzeba dać, im się należy. Jeszcze parę lat i będzie prawdziwy socjalizm jak na zachodzie. Nie sieją nie zbierają a ojciec niebieski o nich dba

 • ugrydul

  Oceniono 14 razy 12

  Muszą płacącym czynsze podnosić, żeby mieć z czego menelstwo sponsorować. Menele są niewyp...alalni. Normalni ludzie tak.

 • zerozer52

  Oceniono 14 razy 10

  Lumpenproletariat się nie obawia.

 • eryn_7

  Oceniono 11 razy 9

  A dlaczego nie zrobić jak w Kanadzie: wynajmujcy mieszkanie komunalne płaci czynsz w wysokości jednej trzeciej dochodów, na podstawie zeszłorocznego zeznania podatkowego?
  Dodatkowo, mieszkaniami komunalnymi nie zajmuje się bezposrednio magistrat, tylko prywatne instytucje z licencjami.

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 8

  A Kukiz zdązył wykupić mieszkanie po babci ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX