Z dotychczasowej nazwy marki "BGŻ BNP Paribas" od 1 kwietnia zniknie swojski element "BGŻ". Bank chwali się, że od tego momentu będzie działał "pod nową, wspólną, globalną marką" - BNP Paribas.
Zmianie ulega m.in. nazwa prawna banku, jego logo (widoczne np. na oddziałach, na stronie, na kartach płatniczych itd.) czy adres strony internetowej (na bnpparibas.pl). Klienci na szczęście nie muszą podejmować żadnych działań - nie muszą np. aneksować umów czy wymieniać kart ("plastiki" z nowym logo otrzymają dopiero, gdy dotychczasowa straci ważność albo zostanie zastrzeżona). Nie zmieniają się kody PIN czy funkcjonalności bankowości internetowej czy mobilnej.
Dużych zmian nie będzie też dla dotychczasowych klientów Raiffeisen Banku. Oni też nie będą musieli aneksować umów czy wymieniać kart. Zmienią się między innymi nazwy czy kolorystyka systemów bankowości internetowej, a strony Raiffeisen Banku i BNP Paribas zostaną połączone.
Po pierwsze, bank (jeszcze) BGŻ BNP Paribas w październiku ub.r. poszedł na zakupy i przejął wydzieloną część Raiffeisen Banku Polska. Teraz konieczne jest więc ujednolicenie marki. Szczęśliwie, nie zdecydowano się na dodanie do już i tak przydługiej nazwy kolejnego członu, tylko wręcz na jej skrócenie.
Bank przekonuje też, że na decyzję o skrócenia nazwy marki wpłynęły badania wśród klientów - zarówno obecnych, jak i potencjalnych przyszłych. Warto też pamiętać, że BNP Paribas to jedna z największych w Europie grup kapitałowych, to marka znana na całym świecie - to pewnie też wpłynęło na decyzję o wybiciu tej nazwy na pierwszy plan. Przypomnijmy, że we wrześniu ub.r. nazwę na tę globalnie znaną - Santander - zmienił już (dotychczasowy) Bank Zachodni WBK.
Łączne aktywa BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Banku to ponad 110 mld zł. To czyni bank BGŻ BNP Paribas szóstym największym w Polsce, po PKO BP, Santander Banku Polska, Pekao, mBanku i ING Banku Śląskim.
Jak wynika z danych portalu prnews.pl, na koniec 2018 r. bank BGŻ BNP Paribas miał blisko 3,8 mln klientów, w tym 3,5 mln klientów indywidualnych.
Bank Gospodarki Żywnościowej (potem po prostu BGŻ) powstał w 1975 r., a od 1994 r. był spółką akcyjną. Początkowo należał do Skarbu Państwa, a od 2004 r. stopniowo coraz mocniej do akcjonariatu banku wchodził holenderski Rabobank, aż w 2008 r. uzyskał ponad 50 proc. głosów na Walnych Zgromadzeniach.
Przez lata BGŻ dobrze radził sobie samodzielnie na rynku bankowym. Choć ofertę miał uniwersalną, to mocno koncentrował się na obsłudze sektora agro.
W 2014 r. kontrolę nad bankiem przejęła francuska grupa BNP Paribas, również obecna już na polskim rynku od kilku lat. Pod nazwą BGŻ BNP Paribas bank działa od 2015 r.