Rząd zajmie się raportem o zakazie handlu w niedziele. Wnioski mają być zupełnie inne niż w poprzednich

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się zakazem handlu w niedzielę. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przygotowała raport, który przedstawi ministrom. "Wymowa tego raportu jest inna niż te, które do tej pory się pojawiały" - zapowiedziała minister.
Zobacz wideo

Rząd może zapoznać się dziś z raportem dotyczącym wpływu na gospodarkę i zachowania Polaków tzw. zakazu handlu, czyli ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Zakaz handlu w niedziele na posiedzeniu rządu

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów chcę przedstawić raport dotyczący ograniczenia handlu w niedziele, mam nadzieję, że po zapoznaniu się ze szczegółami dojdzie do dyskusji. Wymowa tego raportu jest inna niż te, które do tej pory się pojawiały" - powiedziała dziennikarzom Jadwiga Emilewicz, której resort przygotował ten raport.

Dodała, że raport jest znacząco pogłębiony i przedstawia także społeczne skutki, gdyż w jednym z badań zapytano Polaków, co robią w wolnym czasie, a także jak zakaz handlu wpływa na ich przyzwyczajenia.

"Pokazujemy szersze wyniki, korzystaliśmy również z innych badań, a dzięki uprzejmości PKO BP, którego udział w kartach płatniczych w Polsce wynosi ok. 25 proc. mamy też odpowiednie wnioski nie prezentowane nigdzie indziej" - wskazała.

Według niej zaczęły zmieniać się przyzwyczajenia Polaków. 

"W większym stopniu korzystają na przykład z turystyki, co powoduje, że kilka innych branż zyskało na wolnych niedzielach. W raporcie pokazujemy także jak od 2014 r zmieniają się trendy w handlu w Polsce" - powiedziała minister.

Wiele badań publikowanych do tej pory pozwalało postawić tezę, że na zakazie handlu zyskują głównie dyskonty. Według licznych analiz grono Polaków przeciwnych zakazowi handlu miałoby się powiększać.

Czytaj też: Mali i średni przedsiębiorcy chcą interwencji premiera. Chodzi o zakaz handlu. "Nieprofesjonalna opinia"

Przepisy ograniczające handel w niedziele weszły w życie 1 marca 2018 roku. W ubiegłym roku zakupy można było zrobić (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) w dwie niedziele miesiąca - pierwszą i ostatnią. Od stycznia 2019 roku handel został ograniczony do jednej niedzieli w miesiącu. Zakupy będzie można zrobić również w niedziele poprzedzające Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Zobacz wideo

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o: