Samorządy dostaną po kieszeni. "Piątka Kaczyńskiego" to wpływy z PIT niższe o 6,6 mld zł. Warszawa liczy straty

Robert Kędzierski
"Piątka Kaczyńskiego" mocno odbije się na dochodach osiąganych przez samorządy. Obietnice PiS w dużej mierze dotyczą obniżenia podatku dochodowego. Dla miast takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Gdańsk może to oznaczać setki milionów złotych strat.
Zobacz wideo

"Piątka Kaczyńskiego", nowa strategia programowa ogłoszona przez PiS w lutym, może okazać się kosztowna dla samorządów. Jak wylicza Unia Metropolii Polskich, cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną", obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oznacza dla samorządów wpływy mniejsze o 3,6 mld zł. Cały sektor finansów publicznych straci na tym nawet 7,3 mld zł. Z szacunków Unii wynika też, że lokalne władze będą miały o 2 mld zł mniej w kasach na skutek podwojenia kwoty kosztów uzyskania przychodu. Cały sektor straci na tym 3,9 mld zł. Kolejny element "piątki", czyli zwolnienie z PIT osób poniżej 26 roku życia, uszczupli lokalne budżety 1 mld zł. Cały sektor o 2,1 mld zł. 

Koszt "Piątki Kaczyńskiego" w odniesieniu do zmian podatkowych oznacza dla sektora finansów publicznych koszt 13,3 mld zł, a dla samorządów 6,6 mld zł. 

Poszczególne miasta - Warszawa, Poznań, Kraków czy Gdańsk, na zmianach w PIT stracą po kilkaset milionów złotych. W przypadku stolicy szacowana kwota wynosi 745 mln. 

Obniżka PIT ma być impulsem

Jadwiga Emilewcz, minister przedsiębiorczości i technologii, komentując wprowadzenie "Piątki Kaczyńskiego" zapewniała, że zniesienie podatku PIT dla młodych czy jego obniżenie z 18 na 17 proc. "ma być impulsem rozwojowym". Na antenie radiowej Trójki zapewniła, że budżet jest przygotowany na nowe programy społeczne. Przyznała też, że transfery socjalne są poważnym obciążeniem dla budżetu, ale nie jest ono nie do udźwignięcia. Nie wiadomo, czy rząd w jakikolwiek sposób skalkulował obciążenie swoich projektów dla budżetów samorządowych. 

Opozycja pyta o finansowanie

Według szacunków realizacja "Piątki Kaczyńskiego" ma kosztować ok 2 proc. PKB, czyli kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Wciąż nie wiadomo jednak jak poszczególne obietnice PiS wpłyną na budżet. Na interpelację Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus w kwestii zniesienia PIT dla młodych resort finansów - jak informowaliśmy - odpowiada etapami i w sposób wymijający. "Obecnie trwają prace nad realizacją zapowiedzi dotyczącej zwolnienia z podatku PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia" - czytamy w piśmie skierowanym do posła opozycji. 

Czytaj też: Ekonomista rozpracował dzisiejszą wypowiedź premiera. "Piątka Kaczyńskiego" na kredyt

Inne elementy "Piątki", te które nie dotyczą bezpośrednio podatków, mogą być finansowane na przykład poprzez cięcia wydatków. MON i MSWiA też muszą "dołożyć" do finansowania rządowego projektu 880 mln zł. Same opłacą "trzynastki" dla emerytowanych policjantów i żołnierzy. 

Zobacz wideo
Więcej o: