Samorządy dostaną po kieszeni. "Piątka Kaczyńskiego" to wpływy z PIT niższe o 6,6 mld zł. Warszawa liczy straty

Robert Kędzierski
"Piątka Kaczyńskiego" mocno odbije się na dochodach osiąganych przez samorządy. Obietnice PiS w dużej mierze dotyczą obniżenia podatku dochodowego. Dla miast takich jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Gdańsk może to oznaczać setki milionów złotych strat.
Zobacz wideo

"Piątka Kaczyńskiego", nowa strategia programowa ogłoszona przez PiS w lutym, może okazać się kosztowna dla samorządów. Jak wylicza Unia Metropolii Polskich, cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną", obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oznacza dla samorządów wpływy mniejsze o 3,6 mld zł. Cały sektor finansów publicznych straci na tym nawet 7,3 mld zł. Z szacunków Unii wynika też, że lokalne władze będą miały o 2 mld zł mniej w kasach na skutek podwojenia kwoty kosztów uzyskania przychodu. Cały sektor straci na tym 3,9 mld zł. Kolejny element "piątki", czyli zwolnienie z PIT osób poniżej 26 roku życia, uszczupli lokalne budżety 1 mld zł. Cały sektor o 2,1 mld zł. 

Koszt "Piątki Kaczyńskiego" w odniesieniu do zmian podatkowych oznacza dla sektora finansów publicznych koszt 13,3 mld zł, a dla samorządów 6,6 mld zł. 

Poszczególne miasta - Warszawa, Poznań, Kraków czy Gdańsk, na zmianach w PIT stracą po kilkaset milionów złotych. W przypadku stolicy szacowana kwota wynosi 745 mln. 

Obniżka PIT ma być impulsem

Jadwiga Emilewcz, minister przedsiębiorczości i technologii, komentując wprowadzenie "Piątki Kaczyńskiego" zapewniała, że zniesienie podatku PIT dla młodych czy jego obniżenie z 18 na 17 proc. "ma być impulsem rozwojowym". Na antenie radiowej Trójki zapewniła, że budżet jest przygotowany na nowe programy społeczne. Przyznała też, że transfery socjalne są poważnym obciążeniem dla budżetu, ale nie jest ono nie do udźwignięcia. Nie wiadomo, czy rząd w jakikolwiek sposób skalkulował obciążenie swoich projektów dla budżetów samorządowych. 

Opozycja pyta o finansowanie

Według szacunków realizacja "Piątki Kaczyńskiego" ma kosztować ok 2 proc. PKB, czyli kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Wciąż nie wiadomo jednak jak poszczególne obietnice PiS wpłyną na budżet. Na interpelację Ryszarda Petru i Joanny Scheuring-Wielgus w kwestii zniesienia PIT dla młodych resort finansów - jak informowaliśmy - odpowiada etapami i w sposób wymijający. "Obecnie trwają prace nad realizacją zapowiedzi dotyczącej zwolnienia z podatku PIT dla młodych pracowników do 26. roku życia" - czytamy w piśmie skierowanym do posła opozycji. 

Czytaj też: Ekonomista rozpracował dzisiejszą wypowiedź premiera. "Piątka Kaczyńskiego" na kredyt

Inne elementy "Piątki", te które nie dotyczą bezpośrednio podatków, mogą być finansowane na przykład poprzez cięcia wydatków. MON i MSWiA też muszą "dołożyć" do finansowania rządowego projektu 880 mln zł. Same opłacą "trzynastki" dla emerytowanych policjantów i żołnierzy. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (37)
Samorządy dostaną po kieszeni. "Piątka Kaczyńskiego" oznacza wpływy z PIT niższe o 6,6 mld zł. Warszawa liczy straty
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 15

  Samorządy stracą, a za chwilę wyskoczy Jaki albo inna Kaleta i będzie rozliczał Trzaskowskiego czy Dulkiewicz, że inwestycje obiecane w kampaniach stoją. Zakład?

 • wejsunek47

  Oceniono 13 razy 9

  kiedy w latach 70 ych biedny i zacofany kraj Korea płd postanowiła coś zmienić zaczęła przeznaczać 15% PKB na naukę.... i po 40 latach są w czołówce gospodarczej świata a w kieszeni Koreańczyków jest 10 razy tyle co w Polskich kieszeniach.... pakujcie kasę w socjal dla patologii..w rolników i kościoły..pakujcie żałosne błazny...

 • wejsunek47

  Oceniono 10 razy 8

  dzięki istnieniu samorządów nie jesteśmy w tym samym miejscu co np Ukraina...... co prawda przestępców z PIS to bolą..takie organy olewające wodza z kotem... a straty się nadrobi...zdrożeje komunikacja miejska...woda... ścieki...każdy kij ma dwa końce...

 • maciej_aszek

  Oceniono 12 razy 8

  Rządzący zachowują się jak klienci parabanków- nie stać mnie na nowy TY za 1500, to go wezmę za pożyczkę z jakiegoś providenta i go będę miał za 2500. Można? Można!

 • q1000

  Oceniono 4 razy 4

  Przyspawany do stołka konus rozdaje nie swoje pieniądze...

 • 1mark7

  Oceniono 1 raz 1

  Znow biedacy zrzuca sie na bogaczy. A wyrok TK nakazujacego niepobieranie podatku od biedoty nadal nierealizowany.

 • maaac

  Oceniono 1 raz 1

  W ramach mojej powszechnie znanej troski dla dzieci polskich pragnę ogłosić, ze jak zostanę władcą Polski wprowadzę obowiązek podniesienia kieszonkowego dla dzieci członków PiSu.
  I tak każdy członek PiSu będzie musiał co miesiąc wypłacać swoim dzieciom po 750 zł na głowę.

  Jeśli nie będzie mógł jego majątek będzie zlicytowany by pokryć zadłużenie. Jeżeli i to nie starczy wprowadzę prace przymusowe przy zasypywaniu przekopu przez mierzeję wiślaną i zalesianiu lasów wyciętych przez Szyszko.

  Oczywiście każdy zwolennik i członek PiS który się zbuntuje będzie nazwany wrogiem dzieci chcącym doprowadzić do tego by przyszłość Narodu Polskiego głodowała i nie miała pieniędzy na rozwój fizyczny i intelektualny.

 • zmichalg1

  Oceniono 3 razy 1

  Obniżenie czy nawet brak podatków dla pracowników poniżej 26 roku życia to pic na wodę, fotomontaż.
  Powszechnie wiadome jest, że ludzie młodzi do ok. 26 roku życia się uczą i studiują. Właśnie po to, aby później pracować jako wykształceni a nie niskokwalifikowani.
  Ja sam zacząłem pracować w wieku ok. 24 lat, zatem gdyby wtedy były podobne obiecani, za wiele bym nie zyskał.
  Że nie wspomnę, że osoby świeżo po studiach i tak dużo nie zarabiają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX