Jest nowy prezes Banku Światowego. Kandydaturę Malpassa zgłaszał Donald Trump

Bank Światowy ma nowego prezesa. Został nim Amerykanin David Malpass, który został zgłoszony na to stanowisko przez prezydenta Donalda Trumpa. Malpass zastąpi na stanowisku szefa Banku Jim Yong Kima, który podał się do dymisji na początku tego roku.
Zobacz wideo

David Malpass jest ekonomistą i byłym urzędnikiem amerykańskiego Departamentu Skarbu. W czasie kampanii wyborczej 2016 roku otwarcie popierał Donalda Trumpa. W lutym prezydent USA nominował go na stanowisko szefa Banku Światowego. Nominacja ta spotkała się z krytyką niektórych ekonomistów, którzy wytykali mu sceptycyzm wobec współpracy międzynarodowej.

Malpass w przeszłości krytykował Bank Światowy za przerost biurokracji i nieefektywność. Opowiadał się też za ograniczeniem sumy kredytów dla Chin argumentując, że kraj ten nie potrzebuje już tak dużej pomocy finansowej jak biedniejsze państwa.

MFW i Bank Światowy, czyli podział stanowisk

Tradycyjnie stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego przypada Europejczykowi a stanowisko szefa Banku Światowego Amerykaninowi. Żadne z państw nie wystawiło więc kontrkandydata wobec Davida Malpassa.

Dziś Rada Dyrektorów Banku poinformowała o jednogłośnym wyborze Amerykanina Malpassa na prezesa tej instytucji. Malpass obejmie stanowisko 9 kwietnia.