Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd ma poruszyć tymczasowe wyłączenie aplikacji takich jak Uber

Taksówkarze, którzy protestowali w poniedziałek w Warszawie, poczekają z dalszymi działaniami do wtorku. Uzgodnili z rządem, że rozmowy będą kontynuowane, a Rada Ministrów zajmie się ich postulatami.
Zobacz wideo

Rząd porozumiał się z przedstawicielami pięciu związków zawodowych taksówkarzy. Nie jest to jednak ostateczne rozwiązanie problemu. Strajk został zawieszony do wtorku do godziny 14:00. Jeszcze w tym tygodniu ma odbyć się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, wcześniej na posiedzeniu Rady Ministrów mają zostać omówione postulaty branży - podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Protest taksówkarzy: rząd zajmie się postulatami

Pełną listę tych postulatów taksówkarze mają przedstawić do wtorku. - Rada Ministrów ma poruszyć między innymi następujące kwestie: czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów, takich jak Uber, OptiTaxi, Bold, Numer One, Eco Taxi do momentu uregulowania ich funkcjonowania nową ustawą. Mają być też poruszone sprawy utrzymania egzaminów z topografii, wprowadzenia jednej licencji na podmiot gospodarczy oraz egzekucji obowiązującego prawa w zakresie zarobkowego przewozu osób - powiedział przewodniczący "Solidarności" taksówkarzy Rafał Piotr Jurek po spotkaniu z minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigą Emilewicz.

Podziela ona wiele zastrzeżeń, jakie mają taksówkarze. - Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób powinno opierać się na równych prawach i zasadach - powiedziała.

Informacja o tym, kiedy dokładnie odbędzie się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, ma zostać podana jutro. Minister Emilewicz chce na nim poruszyć kwestie właściwego egzekwowania prawa, pewności i bezpieczeństwa świadczonych usług oraz jednakowych standardów.

Taksówkarze kontra lex Uber

Poniedziałkowy protest polegał na tym, że taksówkarze jeździli wolno po Warszawie, w tym po drogach szybkiego ruchu, co powodowało korki. Według policji brało w tym udział około tysiąca pojazdów, część pikietowała pod Kancelarią Premiera, skąd przemaszerowała na Plac Trzech Krzyży. Nie odbyło się bez incydentów. Doszło m.in. do prób blokowania samochodów taksówkarzy nie biorących udział w proteście, auta obrzucano jajkami i oblewano farbą.

Taksówkarze protestowali w poniedziałek przeciwko przyjętej niedawno przez rząd ustawie, która pozwala legalnie działać przewoźnikom takim jak Uber. Nowelizacja prawa nakłada na właścicieli aplikacji, czyli pośredników, obowiązek posiadania licencji na działalność przewozową. Muszą też zadbać o to, by współpracujący z nimi kierowcy mieli zarejestrowaną działalność gospodarczą, byli zdrowi i niekarani. Wprowadza też możliwość rozliczania się podczas przewozu osób poprzez aplikację. Zniesiono też konieczność egzaminu z topografii miasta.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (64)
Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd ma poruszyć tymczasowe wyłączenie aplikacji takich jak Uber
Zaloguj się
 • bigfisher

  Oceniono 32 razy 26

  Akurat nie mam za grosz współczucia dla tej bandy naciągaczy i przekrętasów. Przechodzicie do historii dinozaury. Nikt za wami tęsknił nie będzie.

 • profes79

  Oceniono 18 razy 14

  Świetnie; zablokujmy apki żeby wąsaty złotówa mógł robić kjantyy na kursach.
  Ale większość złotów to emerytowani policjanci, to czego tu ocvzekiwać.

  Chcemy zmian - KAŻDY kurs złotówą z prośbą o paragon. Brak paragonu - wzywamy policję. I do skutku. Za przestępstwa karno skarbowe MF będzie walić takie kary, że będą musieli te złomy posprzedawać, żeby się wyrobić.

 • herp_derp

  Oceniono 16 razy 12

  A dlaczego cierpy nie wprowadzą swojej aplikacji - z góry znaną stawką, trasą przejazdu i nazwiskiem kierowcy? Ponoć oni tacy o dobro klienta zatroskani.

 • cmochall

  Oceniono 12 razy 8

  Taksowkarze sa na straconej pozycji ,nie umieja sami wyeliminowac ze swojego grona nieuczciwych kierowcow. Szkoda waszego czasu. Spoleczenstwo Was nie poprze .Pierwsza jak zwykle wylamie sie *Solidarnosc*

 • spamboy

  Oceniono 13 razy 7

  O proszę! Wyszło kilku krzykaczy (nierzadko spod ciemnej gwiazdy) i rząd PiSu będzie się uginał, a nauczycielom przy poważnej sprawie nie chce pójść na rękę. Ten kraj to szambo...

 • pulbek

  Oceniono 7 razy 7

  Protest zawieszono do jutra do 14:00, bo chłopaki muszą się wyspać.

 • sselrats

  Oceniono 13 razy 7

  Internet sie cierpiarzom nie podoba?

 • andrzejsec1

  Oceniono 15 razy 7

  Cóż, oprócz taksówkarzy (których znamy aż za dobrze) są jeszcze ich klienci. Mieszkam w Nowym Jorku i od chwili skorzystania z usługi Ubera stałem się jego gorącym zwolennikiem. Niesłychana wygoda i całkowita kontrola nad przejazdem poprzez aplikację Ubera w iPhonie. Od tego czasu z taksówek nie korzystam. A tymczasem w Polsce... hm. Panowie taksówkarze, nowe technologie zmieniają świat. Nie ma przed nimi ratunku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX