Ludzkość zrzuciła bombę na asteroidę. Poznamy sekrety Układu Słonecznego

Japońska sonda Hayabusa2 zrzuciła na powierzchnię asteroidy Ryugu niewielką bombę. Krater, który powstał w wyniku eksplozji, ma szansę ujawnić tajemnice Układu Słonecznego. Ryugu to bowiem jeden z najstarszych obiektów, na jakie ludzkość ma szansę dotrzeć.
Zobacz wideo

Japońska agencja kosmiczna Jaxa potwierdziła sukces misji sondy Hayabusa2. Z jej pokładu udało się zrzucić niewielką bombę, która trafiła w powierzchnię asteroidy Ryugu. Krater, który powstał w wyniku eksplozji może odsłonić tajemnice początków Układu Słonecznego. 

 

Celem misji jest zdobycie próbek, które wcześniej nie były wystawione na działanie promieniowania kosmicznego. Ryugu zalicza się bowiem do obiektów typu C, które ukształtowały się na początku istnienia naszego układu gwiezdnego.  Masa pobranego materiału będzie niewielka - ma wynieść około dziesięciu gramów. 

Misja Hayabusa2

Hayabusa2 w podróż liczącą 160 mln kilometrów wyruszyła pod koniec 2014 roku. Pierwsze zdjęcia swojego celu wykonała po trzech latach lotu, a dotarła do niego w czerwcu zeszłego roku. We wrześniu od sondy odłączyły się dwa łaziki, które wylądowały na powierzchni asteroidy Ryugu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w historii. Łaziki mają za zadanie fotografować asteroidę i zbierać dane na jej temat.

Czytaj też: Zestrzelenie satelity przez Indie jednak ma poważne konsekwencje. Szef NASA bije na alarm

W lutym na powierzchni obiektu wylądowała sonda, która pobrała próbki. W grudniu tego roku Hayabusa2 ma wyruszyć w drogę powrotną. 

Wcześniejsza misja agencji Jaxa zakończyła się sukcesem. Sonda Hayabusa w 2010 roku skutecznie dostarczyła na Ziemię próbki pobrane z planetoidy. 

Zobacz wideo
Więcej o: