Pięć milionów na reklamę "Piątki Kaczyńskiego". Tak drogo jeszcze nie było

"Piątka Kaczyńskiego", sztandarowy program PiS, stanie się przedmiotem kampanii reklamowej. Rząd rozpisał przetarg, którego łączne koszty mogą wynieść do pięciu milionów złotych. Nawet kampania "500 plus" nie była tak droga.
Zobacz wideo

"Piątka Kaczyńskiego" będzie szeroko reklamowana w mediach. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpisała w tej kwestii przetarg - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Najdroższa kampania w historii?

Kampania w radiu, telewizji, prasie tradycyjnej i internecie ma kosztować nawet pięć milionów złotych. Tak wynika z szacunków ekspertów od reklamy, na które powołuje się dziennik. Kwota ma być wydana m.in. na 4 mln odsłon reklam w Google, 2 mln postów na Facebooku i ogłoszenia w dwóch tabloidach.

"Piątka Kaczyńskiego", czyli...

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, ogłosił nową strategię programową w lutym. Zakłada ona wypłatę "trzynastek" emerytom i rencistom, rozszerzenie programu "500 plus" na pierwsze dziecko, zlikwidowanie PIT dla osób poniżej 26. roku życia i obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.

Drogie kampanie rządu

Na promocję własnych pomysłów rząd jeszcze nigdy nie wydawał aż takich pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że oszczędzał na reklamie. Kampania "Sprawiedliwe sądy", która miała pomóc przekonać społeczeństwo do potrzeby rewolucji w sądownictwie, miała kosztować łącznie osiem milionów złotych - podaje portal Wirtualnemedia.pl.

Czytaj też: Nie tylko nauczyciele są rozżaleni. Szef Związku Lekarzy: Piątka Kaczyńskiego mnie dobiła

Sporo, bo trzy miliony złotych, kosztowała promocja programu "500 plus". Zdecydowaną większość tej kwoty - 2,5 mln - wydano na spoty telewizyjne. W przypadku sztandarowego programu PiS koszt reklamy to jednak kropla w morzu wydatków - jego obsługa kosztuje bowiem 400 mln zł.

Rząd nie oszczędzał też na przekonywaniu opinii publicznej o tym, że zmiana władzy była "dobrą zmianą". Na drugie urodziny gabinetu Beaty Szydło zamówiono spot, który kosztował 50 tys. zł. 

Koszt obietnic PiS

"Piątka Kaczyńskiego" może kosztować około 2 proc. PKB czyli ponad 40 mld zł rocznie. Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO twierdzi, że wydatki mogą sięgnąć nawet 70 mld. Rozszerzenie programu 500 plus będzie oznaczało konieczność znalezienia w budżecie dodatkowych 18,5 mld zł.  Jednorazowa "trzynastka" w wysokości 1100 zł brutto, która będzie wypłacana wszystkim emerytom i rencistom, niezależnie od wieku czy wysokości aktualnie otrzymywanego świadczenia, ma kosztować budżet państwa 9-10 mld zł. Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia to wydatek 2-3 mld zł. Obniżka PIT z obecnego 18 do 17 proc. oznacza koszt dla budżetu w wysokości  7-10 mld zł. Na odtworzenie lokalnych połączeń autobusowych - ostatni z elementów "piątki" - rząd ma wydać 800 mln zł. 

Zobacz wideo
Więcej o: