Zadłużenie szpitali zaskoczyło nawet resort zdrowia. 13,7 mld zł, najwięcej od dekady

Ministerstwo Zdrowia podliczyło zobowiązania publicznych szpitali. Dług sektora w tej chwili wynosi 13,7 mld zł. A może być jeszcze większy, bo informacje wciąż spływają. Tak źle nie było od dekady - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Zobacz wideo

Długi szpitali są na rekordowo wysokim poziomie. "Dziennik Gazeta Prawna" w papierowym wydaniu powołuje się na wyliczenia Ministerstwa Zdrowia w tym aspekcie. Na koniec 2018 roku 520 placówek zadłużonych było na 13,7 mld zł. To o miliard złotych więcej, niż zakładał resort. I najwięcej od dekady. Długi sektora są niepokojące tym bardziej, że nie spłynęły jeszcze wszystkie dane - kwota może się więc powiększyć. 

Resort zdrowia uspokaja, że znaczący wzrost długów dotyczy nie więcej niż 25 proc. szpitali, a kondycja większości placówek jest dobra. Jak na razie obywatele nie powinni więc bać się o swoje zdrowie - sytuacja szpitali nie jest dramatyczna. Długi wyraźnie jednak rosną. Problemem dla sporej części placówek okazują się jednak pensje, które w skrajnych przypadkach pochłaniają 90 proc. dotacji z NFZ. 

Zadłużenie szpitali rośnieZadłużenie szpitali rośnie Dane: Ministerstwo zdrowia, 'Dziennik Gazeta Prawna'. Ilustracja: Marta Kondrusik

Zadłużenie szybko wzrosło

Dane, które publikuje Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie nie są pełne, ujawniono je bowiem w połowie marca, a termin nadsyłania minął z końcem ubiegłego miesiąca. Wyraźnie widać jednak, że w ciągu kilku minionych lat zadłużenie publicznych placówek wzrosło. W 2015 roku utrzymywało się na poziomie 10,5 mld zł. W III kwartale 2016 roku przekroczono barierę 11 mld, na początku zeszłego roku 12 mld. Licznik ministerstwa w połowie marca "zatrzymał" się na blisko 13 mld. Dane "DGP" wskazują, że dziś to 13,7 mld, a kiedy raporty prześlą wszystkie jednostki możemy zbliżyć się do granicy 14 mld zł. 

Czytaj też: Były wiceminister zdrowia: dyrektorowi szpitala często nie zależy na tym, żeby SOR działał dobrze

Zobowiązania wymagalne w górę

W przypadku zobowiązań wymagalnych, czyli np. przeterminowanych faktur, sytuacja jest nieco lepsza. W roku 2006 ta część długu szpitali wynosiła aż 6 mld zł. Dwa lata później dług udało się zbić do 2,5 mld, od 2014 roku utrzymywał się poniżej 2 mld zł. W 2016 roku spadł do 1,7 mld, później znów zaczął rosnąc do 2 mld, by w roku 2014 spaść do 1,4 mld. Ale, według danych "Dziennika Gazety Prawnej", znów urósł do 1,8 mld. 

Informacje o zadłużeniu dotyczą państwowych szpitali, poradni i przychodni. Dane są aktualizowane kwartalnie. 

Zobacz wideo
Więcej o: