Ślamazarny pościg za Europą. Czesi nam odjeżdżają. Koszty pracy w Polsce w ogonie UE

Przeciętne koszty jednej godziny pracy w Polsce wyniosły 10,1 euro w 2018 roku. Od średniej unijnej dzieli nas wciąż przepaść, gdzie za godzinę pracy pracodawca musi zapłacić 27,4 euro. Jeżeli będziemy gonić Europę w takim tempie jak dziś, zajmie to nam dziesięciolecia.
Zobacz wideo

Niskie koszty pracy stanowią dziś jedną z przewag konkurencyjnych niejednej gospodarki. Tak przynajmniej sądzi wielu ekonomistów. W skrócie chodzi o to, że niskie koszty zatrudnienia stanowią zachętę na przykład dla międzynarodowych koncernów, by przenosić produkcję do danego kraju. Sztandarowym przykładem są tutaj Chiny, które stały się fabryką świata. Pekin jednak od wielu lat prowadzi ekspansywną politykę budowania innowacyjnej gospodarki. Chińczycy wiedzą, że tylko ten model pozwoli im utrzymać solidny wzrost gospodarczy i być może niebawem przegonić Stany Zjednoczone.

Ślamazarny pościg Europy

Polska na tle Unii Europejskiej od lat także konkuruje niskimi kosztami pracy. Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że średnio godzina pracy kosztuje w naszym kraju ponad dwa i pół raza mniej niż średnio w Unii Europejskiej i ponad trzy razy mniej niż w Niemczech. Oczywiście trudno porównywać się na dziś z najbogatszymi krajami Europy. Ale z Czechami już możemy. Godzina pracy u naszych południowych sąsiadów kosztuje 12,6 euro, w Polsce 10,1 euro. W ciągu roku koszt godziny pracy w Polsce wzrósł aż o 11,2 proc, a w Polsce zaledwie o 6,8 proc. Zarówno my i Czesi wciąż jesteśmy daleko od unijnej średniej, ale nasi sąsiedzi gonią Europę znacznie szybciej od nas, co doskonale widać w poniższej tabelce.

Przeciętne koszty godziny pracy w UEPrzeciętne koszty godziny pracy w UE Eurostat

Jak koszty pracy w Polsce wypadają na tle Europy

Najniższe koszty pracy odnotowano w Bułgarii (5,4 euro), Rumunii (6,9 euro), na Litwie (9 euro), na Węgrzech (8,2 euro) i Łotwie (9,3 euro), a najwyższe - w Danii (43,5 euro), w Luksemburgu (40,6 euro), Belgii (39,7 euro), w Szwecji (36,6 euro), Holandii (35,9 euro) i we Francji (35,8 euro) - podano w komunikacie Eurostatu.

Przeciętne koszty jednej godziny pracy w UEPrzeciętne koszty jednej godziny pracy w UE Eurostat. Opracowanie: Marta Kondrusik

Godzinowe koszty zatrudnienia w przemyśle wyniosły w Polsce 9,9 euro, w budownictwie - 9,6 euro, a w usługach - 10 euro. Średnia unijna wynosiła odpowiednio: 27,4 euro, 25 euro i 27 euro.

Liczone w złotych średnie koszty godziny pracy w Polsce wynosiły w 2018 roku 42,3 zł w gospodarce rynkowej (business economy), przy czym w przemyśle było to 42,3 zł, w budownictwie - 40,8 zł, a w usługach 42,5 zł.

Gonienie Europy, czyli gonienie króliczka

Niskie pensje Polaków to także gorący temat nie tylko gospodarczy, ale też polityczny. W grudniu premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że "obóz rządzący jest w stanie zaproponować Polakom - na kolejne trzy, sześć i dziewięć lat - wielki program modernizacji oraz prawdziwej europeizacji, a także wprowadzenie wyższych wynagrodzeń". W czasach gdy Morawiecki był jeszcze ministrem rozwoju, przedstawił swoją strategię rozwoju gospodarczego.

"Najwięcej ludzi w Polsce zarabia dwa tysiące kilkaset złotych, czyli za mało. My poprzez nasz program zrównoważonego rozwoju (...) chcemy doprowadzić do dowartościowania tych miejsc pracy osób niżej zarabiających" - mówił Morawiecki. Zapytany wprost, kiedy przeciętny Kowalski będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE, odpowiedział: "za 15 lat". Mateusz Morawiecki powołując się na swój plan, zapowiadał zwiększenia siły nabywczej pieniądza w Polsce z dzisiejszych 69 proc. średniej unijnej do średniej unijnej w 2030 r. "Będzie to tempo rekordowe w porównaniu do możliwości innych krajów, które gonią tę najbogatszą czołówkę" - zaznaczał.

Zobacz wideo