Rząd PiS negatywnie oceniany przez większość zagranicznych inwestorów. Polska spada w rankingu atrakcyjności

Zagraniczni inwestorzy kolejny raz ocenili sytuację gospodarczą w Polsce. Większość z nich krytycznie oceniła działania rządu PiS. Znacząco zwiększył się też odsetek firm, które spodziewają się pogorszenia koniunktury. A Polska jest uznawana za gorsze miejsce do inwestycji niż np. Czechy.
Zobacz wideo

Polska zaliczyła kolejny spadek w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej krajów regionu. Trzy lata temu byliśmy liderem, dziś plasujemy się za Czechami i Estonią, a Słowacja przegrywa z nami o włos. 

Złe notowania wśród zagranicznych inwestorów zebrał PiS. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" 61,3 proc. ankietowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) negatywnie oceniła działania rządu. Dobrą ocenę wystawiło zaledwie 4,4 proc., "zadowalająco" zaznaczyło 15,7 proc. badanych, a 18,6 proc. z nich nie ma zdania. Powodem takich wyników jest niska stabilność polityczna i społeczna. 

Z analiz AHK wynika też jednoznacznie, że znacząco zwiększyła się liczba inwestorów mających wątpliwości co do rozwoju naszej gospodarki. 27 proc. przewiduje pogorszenie perspektywy - rok temu takie zdanie miało 11,8 proc. inwestorów. 

Czytaj też: Ślamazarny pościg za Europą. Czesi nam odjeżdżają. Koszty pracy w Polsce w ogonie UE

Polskie firmy ostrożne

Ocenę stanu polskiej gospodarki poruszył też PKB BP w "Raporcie o sytuacji mikro,małych i średnich firm
w roku 2018". Jednym z tematów, który opisuje, jest Ogólny Wskaźnik Koniunktury. W 2018 roku wyniósł 100,4 pkt. "Oznacza to, że statystycznie wśród polskich przedsiębiorców było więcej optymistów niż pesymistów, jednakże przewaga ta była niewielka, biorąc pod uwagę, że wskaźnik wyniósł zaledwie 0,4 punktu ponad poziom neutralny 100 punktów" - czytamy w dokumencie. Eksperci podkreślają jednocześnie, że Ogólny Wskaźnik obniżył się w stosunku do poprzedniego badania o 0,4 punktu. Przyczyną jest spadek nastroju związany z gorszymi prognozami stanu polskiej gospodarki.

Warto zaznaczyć, że Wskaźnik za rok 2018 jest jest drugim najwyższym w historii badań. Różnica
pomiędzy tegorocznym wynikiem a najniższym odczytem z 2012 r. wynosi aż blisko 11 punktów.

Firmy boją się wzrostu podatków

Według kwietniowych badań IBRiS przedsiębiorcy obawiają się, że niestabilność w Polsce pogłębi się chociażby przez programy takie jak "Piątka Kaczyńskiego". 68 proc. właścicieli firm sądzi, że "polityka socjalna przyczyni się do wzrostu podatków". 59 proc. odpowiedziało na to pytanie "zdecydowanie tak", a 9 proc. "raczej tak". Zdanie przeciwne ma 14 proc. przedsiębiorców.

Zobacz wideo
Więcej o: